Shutterstock
Struktura

Szczepienie psychiki

Tylko w 4 z 20 krajów europejskich priorytetowo traktuje się szczepienia osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, pomimo że należą one do najbardziej zagrożonych COVID-19 – wynika z opublikowanego w „Lancet Psychiatry” sondażu przeprowadzonego przez ImmunoNeuroPsychiatry Thematic Working Group of the European College of Neuropsychopharmacology.
– Wszyscy są zaniepokojeni problemami ze zdrowiem psychicznym, które dotkną ludzi po pandemii – mówi dr Livia De Picker z belgijskiego University Psychiatric Hospital Campus Duffel. – A kłopoty wielu osób już się z nimi borykających, jeszcze bardziej się pogłębiają. Co jeszcze poważniejsze, ostatnie badania naukowe pokazują, że u kogoś z zaburzeniami ryzyko zakażenia COVID-19 wzrasta o 65 proc., a u ciężko chorych psychicznie 1,5 do 2 razy bardziej prawdopodobna jest śmierć.
Naukowcy alarmują, że takie osoby powinny się przy szczepieniach znaleźć w tej samej grupie co pacjenci z zagrażającymi ich życiu chorobami fizycznymi. Tymczasem tylko Holandia, Niemcy, Dania i Wielka Brytania uznają ciężką chorobę psychiczną za element wysokiego ryzyka kwalifikującą się do wczesnego szczepienia. W większości badanych krajów o zdrowiu psychicznym w tym kontekście w ogóle się nie wspomina.
Hilkka Kärkkäinen z Global Alliance of Mental Illness Advocacy Networks-Europe stwierdza: – Przygnębiające jest to, że nawet podczas pandemii zdrowie psychiczne jest w wielu krajach kwestią pomijaną. To musi się zmienić”.
Europejskie organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym apelują więc do Unii Europejskiej o ustalenie standardów, a do krajowych organów zajmujących się zdrowiem i nauką o zagwarantowanie, że ​​w strategii szczepień pacjenci z problemami zdrowia psychicznego będą odpowiednio traktowani.
____________________________________________
źródło: Lancet Psychiatry
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną