Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Obyś żył w ciekawych czasach – myślimy, że tak brzmi starożytne przekleństwo chińskiego pochodzenia, oznaczające wiele kłopotów. Nie ma jednak ono odpowiednika w tamtejszym języku. Najbliższe pokrewne chińskie wyrażenie tłumaczy się jako „Lepiej być psem w czasach spokoju niż człowiekiem w czasach chaosu”. A nasze raczej pochodzi z opowiadania „U-Turn” Erica Franka Russella z 1950 r. Niemniej „ciekawe czasy” nadeszły. Rosja napadła na Ukrainę, rolnicy nie mogą zajmować się swoimi polami, a zboże nie jest transportowane. Oznacza to głód dla wielu krajów na świecie. Co jeszcze zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu, a tym samym stabilności politycznej globu (s. 32)? Martwimy się też rozlaniem konfliktu na inne kraje – jak ważne są działania wywiadowcze w takim przypadku piszemy na s. 38.

Każde czasy mają swoje wyzwania. Kiedyś musieliśmy strzec się polujących na nas drapieżników (s. 16), teraz martwimy się pękającymi rurami (s. 60), coraz liczniejszymi wadami wzroku, do czego przyczyniają się smartfony (s. 26), albo kryzysem gospodarczym, który przekłada się na wzrost liczby kradzieży. Kim są złodzieje? Czy do powszechności kradzieży przyczynia się system społeczny (s. 64)?

Na pewno inne będą wyzwania przyszłości – wtedy problemem stanie się promieniowanie kosmiczne (s. 22), przed którym trzeba będzie się zabezpieczyć np. podczas kolonizacji Marsa. Niewykluczone, że wpłynęło ono na ewolucję na Ziemi. Innym ważnym dla nas elementem jest fosfor. Powstał on miliardy lat temu w dalekich gwiazdach, a na Ziemię dotarł prawdopodobnie dzięki kometom i meteorytom. Umożliwił powstanie życia i znajdziemy go dosłownie wszędzie. Co ważne, coraz lepiej umiemy go wykorzystać (s. 54).

Żeby odpocząć od tych wszystkich złych wieści, posłuchajmy śpiewu ptaków. Ci skrzydlaci wirtuozi mają rozmaite strategie na to, żeby osiągnąć sukces reprodukcyjny. Z artykułu na s. 46 dowiedzą się Państwo też, kiedy ptaki zdobywają umiejętność śpiewania i co sprawia, że wydają tak różne dźwięki. Można także relaksować się w skalnych ogródkach, odpornych na skwar i suszę (s. 10). Nie muszą być one brzydkie i smutne. Aby zająć myśli, proponujemy jeszcze filatelistykę. Znaczki pocztowe to dla wielu pasja trwająca całe życie. Niektóre egzemplarze osiągają zawrotne ceny, a ich historia w zadziwiający sposób splata się z historią świata (s. 42).

Wiedza i Życie 9/2022 (1053) z dnia 01.09.2022; Słowo od redakcji; s. 2