Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Człowiek

Od płacideł do bitcoina i smartfona

Srebrna macedońska tetradrachma z odwzorowaniem głowy Apollina (V–IV w. p.n.e.), poniżej złote monety Krezusa, króla Lidii (VII w. p.n.e.), obok starożytna rzymska srebrna moneta przedstawiająca imperatora Gordianusa.Glevalex/Shutterstock Srebrna macedońska tetradrachma z odwzorowaniem głowy Apollina (V–IV w. p.n.e.), poniżej złote monety Krezusa, króla Lidii (VII w. p.n.e.), obok starożytna rzymska srebrna moneta przedstawiająca imperatora Gordianusa.
Liza Minnelli śpiewała, że dzięki nim świat się kręci. Według powszechnej opinii ich wynalezienie zawdzięczamy Fenicjanom, jednak wykopaliska wskazują, że ich prapoczątków należy szukać w Azji Mniejszej. O czym mowa? O pieniądzach.

Przed tysiącami lat nasi przodkowie trudnili się zbieractwem. Ich przejście na tryb życia osiadły spowodowało rosnące zapotrzebowanie na towary i usługi. Nie znano oczywiście pieniędzy, które jeszcze nie istniały, natomiast istniał handel wymienny. Początkowo wymieniano towar za towar (tzw. barter), np. bydło na zboże, skóry na narzędzia lub broń na żywność. A kiedy pośród naszych praprzodków rozkwitła specjalizacja zadań i w wyniku ich pracy pojawił się nadmiar produktów, zauważono, że towarów, które można sprzedać jesienią, często brakuje na wiosnę.

Wiedza i Życie 7/2018 (1003) z dnia 01.07.2018; Historia; s. 36
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >