Shutterstock
Człowiek

Neandertalczycy wiedzieli, co dobre. Mieli przetwórnie tłuszczu

Ucho neandertalczyka wskazuje na wąskie gardło
Człowiek

Ucho neandertalczyka wskazuje na wąskie gardło

Ten gatunek jest badany z każdej możliwej strony przez naukowców różnych specjalizacji i za pomocą najnowszych technologii. Nowe analizy każą inaczej spojrzeć na jego genezę.

Do tej pory uważano, że tego typu działania były domeną późniejszych przedstawicieli rodzaju Homo, żyjących ok. 28 tys. lat temu. Nowe dane przesuwają tę granicę o niemal 100 tys. lat.

Najstarszy dowód na systematyczne wytapianie tłuszczu z kości w paleolicie znalazł na stanowisku Neumark-Nord w dzisiejszych Niemczech zespół kierowany przez Lutza Kindlera z Johannes Gutenberg-Universität Mainz.

Na powierzchni zaledwie 50 m kw. zidentyfikowano szczątki co najmniej 172 dużych ssaków – m.in. koni, jeleni i turów – których kości systematycznie rozłupywano, kruszono i podgrzewano. Około 2 tys. fragmentów nosi ślady kontaktu z ogniem po gotowaniu, a analiza wykazała typowe przebarwienia powstające przy długotrwałej obróbce termicznej. Obecność ponad 16,5 tys. krzemiennych artefaktów i śladów ognisk potwierdza zaś, że to miejsce było zorganizowaną „pracownią tłuszczową”.

Nowością jest nie tylko wiek tego znaleziska, ale i jego skala. Nie chodzi tu o pojedyncze przypadki wykorzystania szpiku, znane z wcześniejszych epok, lecz o świadomy, powtarzalny proces produkcyjny. To pierwsza tak wyraźna i jednoznaczna dokumentacja pozyskiwanie tłuszczu z kości – zarówno z jam szpikowych, jak i ze zbitej tkanki kostnej. Był on niezwykle ważny dla przetrwania, szczególnie w okresach, gdy dostęp do – łatwo zresztą psujących się – zasobów roślinnych był ograniczony. Bogata w kalorie „zupa z kości” mogła stanowić podstawę diety w chłodnym klimacie i umożliwiać dłuższe przeżycie oraz lepsze funkcjonowanie mózgu – organu wyjątkowo wymagającego energetycznie.

Odkrycie z Neumark-Nord pokazuje, że neandertalczycy potrafili nie tylko polować, ale także planować i organizować pracochłonny proces przetwarzania zwierząt w sposób optymalizujący zyski. To kolejny dowód na to, że neandertalczycy byli znacznie bardziej zaawansowani kulturowo i technologicznie, niż długo sądzono.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną