Shutterstock
Człowiek

Podkast 13. Agnieszka Krzemińska: Pomysłowy dzikus zrywa konceptualne kajdany

David Graeber i David Wengrow, „The Dawn of Everything: A New History of Humanity” („Świt wszystkiego. Nowa historia ludzkości”), wyd. Farrar, Straus and Giroux, listopad 2021mat. pr. David Graeber i David Wengrow, „The Dawn of Everything: A New History of Humanity” („Świt wszystkiego. Nowa historia ludzkości”), wyd. Farrar, Straus and Giroux, listopad 2021
Jak to się stało, że straciliśmy dawną – by nie rzec pierwotną – pomysłowość i utknęliśmy w systemie społecznym tak dalekim od udanych eksperymentów, których dokonywaliśmy w przeszłości? Z Agnieszką Krzemińską rozmawiamy o książce „The Dawn of Everything: A New History of Humanity” Davida Graebera i Davida Wengrowa.

Autorzy „Świtu wszystkiego” – amerykański antropolog i brytyjski archeolog – proponują radykalnie nowe spojrzenie na dzieje świata: „Co by było, gdybyśmy traktowali ludzi, od samego początku, jak stworzenia obdarzone wyobraźnią, inteligencją i skłonne do zabawy? Co by było, gdybyśmy zamiast opowiadać historię o tym, jak to nasz gatunek porzucił jakiś idylliczny stan równości społecznej, a zapytali o to, jak to się stało, że daliśmy się zakuć w konceptualne kajdany tak ciasne, że nie możemy sobie nawet wyobrazić możliwości wynalezienia się na nowo?”.

Na 700 stronach żywej naukowej opowieści Graeber i Wengrow odwracają piramidę naszych wyobrażeń o dawnej historii ludzkości do góry nogami. – Dla mnie była to książka otwierająca oczy – mówi Agnieszka Krzemińska, archeolożka i popularyzatorka nauki, którą po raz kolejny gościmy w studiu pulsara.

Czynią to w monumentalnej nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim intelektualnie książce, już okrzykniętej dziełem dekady. Po jej lekturze nie sposób chyba będzie spojrzeć na historię jak na ciąg nieuchronnych przeobrażeń – od zbieractwa do rolnictwa i tak dalej, ku znanej nam, dalekiej od równości, demokracji liberalnej. – Najważniejszym płynącym z niej wnioskiem jest to, że nie rozwijamy się linearnie – mówi Krzemińska.

Szerzej o książce piszemy tutaj.


WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIESZ TUTAJ