Znalezione w Gwatemali zęby ze wstawionymi ozdobnymi kamieniami. Znalezione w Gwatemali zęby ze wstawionymi ozdobnymi kamieniami. Wikipedia
Człowiek

Biżuteria nazębna Majów: ozdoba i lek

Analiza materiału uszczelniającego wykazała obecność aż 150 związków organicznych pochodzących z żywic roślinnych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwbólowych i przeciwgrzybiczych.

Starożytni Majowie znani są z troski o stan swojego uzębienia. Wierzyli bowiem, że boskość obecna jest m.in. w oddechu istot żywych. Dlatego zęby piłowali, polerowali, a nawet wywiercali w nich dziury, w których następnie umieszczali ozdobne kamienie, takie jak jadeit, turkus czy piryt. Ten zabieg najczęściej wykonywano w ramach rytuału wkroczenia w dorosłość. Teraz okazało się, że „klej” wykorzystywany do przytwierdzenia nietypowych ozdób miał właściwości terapeutyczne i chronił zęby przed próchnicą.

Badacze z meksykańskiego Centrum Badań i Studiów Zaawansowanych Narodowego Instytutu Politechnicznego przeanalizowali zęby ze stanowisk archeologicznych w Gwatemali, Belize i Hondurasie. Analiza materiału uszczelniającego wykazała obecność aż 150 związków organicznych pochodzących z żywic roślinnych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwbólowych i przeciwgrzybiczych. Ustalono, że skład „kleju” wykazywał niewielkie różnice pomimo odmiennego miejsca pochodzenia, a bazę zawsze stanowił wytworzony z drzewa sosnowego dziegieć sosnowy o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. W próbkach wykryto też olejki eteryczne z mięty i szałwii. Na uwagę zasługuje fakt, że takie zabiegi pielęgnacyjne nie stanowiły przywileju jedynie zamożnych elit. Najpewniej klientami starożytnych gabinetów dentystycznych byli pacjenci obu płci o różnym statusie majątkowym.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Sygnały; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Biżuteria nazębna Majów"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną