Naukowcy zbadali wpływ wróżb na decyzje finansowe. Naukowcy zbadali wpływ wróżb na decyzje finansowe. Shutterstock
Człowiek

Mężczyźni wierzą we wróżby chętniej niż kobiety

Nie ma znaczenia, czy dajemy wiarę przepowiedniom, czy nie. Gdy chodzi o pieniądze, jesteśmy skłonni na nich polegać.

Czy i w jakim stopniu wróżby dotyczące przyszłości mają wpływ na decyzje finansowe, postanowili sprawdzić holenderscy badacze. W tym celu przeprowadzili trzy eksperymenty.

Dwa pierwsze były podobne: osoby, które zgłosiły się do badania, pytano, jak zachowałyby się w pewnych sytuacjach związanych z pieniędzmi (np. w co zainwestowałyby niespodziewanie otrzymane 20 tys. dolarów: w bezpieczne akcje czy ryzykowne papiery wartościowe). Wcześniej zaś otrzymywały wróżbę, rzekomo przygotowaną w komputerowej aplikacji na podstawie informacji, takich jak data i miejsce urodzenia, ulubiony kolor etc. Wskazywała ona, czy ich działanie zakończy się powodzeniem, czy nie. W drugim eksperymencie naukowcy dodatkowo sprawdzali, czy przepowiednia będzie miała wpływ również na inne sfery życia niż pieniądze (np. gotowość do zaangażowania się w romans czy zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie).

Trzecie badanie polegało na zaproponowaniu uczestnikom gry hazardowej: otrzymane, oprócz wynagrodzenia za udział w eksperymencie, 50 eurocentów mogli zachować albo postawić z 10-procentową szansą na wygranie 5 euro. Zanim to zrobili, otrzymywali losowo jedną z „wróżb”: negatywną, pozytywną albo neutralną, a następnie oceniali na stupunktowej skali chęć wzięcia udziału w grze.

Z uzyskanych danych wyłonił się dość klarowny obraz: mężczyźni chętniej niż kobiety byli gotowi ryzykować – szczególnie w obszarze finansów – jeśli wróżba przepowiadała pozytywny rozwój wypadków. Podatni na działanie pozytywnych wróżb byli także ci, którzy deklarowali, że nie wierzą w przepowiednie.

W literaturze naukowej nie osiągnięto konsensu, kto generalnie jest bardziej podatny na przesądy – kobiety czy mężczyźni. Ale omawiane wyniki można wyjaśnić – jak sugerują ich autorzy – wykazaną w innych badaniach zwiększoną skłonnością panów do podejmowania ryzyka. A im jest ono większe, tym bardziej rośnie psychiczna potrzeba znalezienia jakiejś wskazówki, czyli elementu porządkującego nieprzewidywalną rzeczywistość.

Artykuł holenderskich badaczy ukazał się w nowym numerze „PLOS ONE”.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną