Ministerstwo Kultury Włoch / mat. pr.
Człowiek

Sensacyjne odkrycie we Włoszech: Apollo i Higieja wynurzyli się z toskańskiego błota

24 antyczne posągi z brązu znaleziono w starożytnych termach w San Casciano dei Bagni w Toskanii – ogłosił włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano. To największy magazyn antycznych posągów z brązu, na jaki do tej pory trafili archeolodzy.

Zachowane w idealnym stanie rzeźby z brązu znajdowały się na dnie dużego basenu w miasteczku oddalonym 160 km na północ od Rzymu. Przedstawiają Apolla i boginię Higieję, władców, matrony i efebów, a badacze wstępnie wydatowali je na II-I w. p.n.e. Poza nimi znaleziono także tysiące monet, wota i inskrypcje w języku etruskim i łacińskim.

Jacopo Tabolli z Università per Stranieri di Siena uważa się, że starożytny kompleks basenów z ciepłą wodą termalną funkcjonował od III w. w. p.n.e. aż do V w. Rzymianie bardzo cenili sobie hydroterapię, więc jeździli do wód, by odpoczywać i leczyć najróżniejsze choroby. Chrześcijanie, co prawda, termy zamknęli, ale ich nie zniszczyli – rzeźby i inne skarby wrzucili do basenów i przykryli kamieniami. Dzięki temu archeolodzy mają wyjątkową możliwość badania dzieł sztuki, znalezionych w miejscu, w których były podziwiane przez starożytnych.

Antyczni wykonane z brązu rzeźby cenili  bardziej niż te z marmuru, ale do naszych czasów zachowało się ich znacznie mniej.Ministerstwo Kultury Włoch/mat. pr.Antyczni wykonane z brązu rzeźby cenili bardziej niż te z marmuru, ale do naszych czasów zachowało się ich znacznie mniej.

Dyrektor generalny włoskich muzeów państwowych Massimo Osanna powiedział, że znalezisko jest „najważniejszym odkryciem od czasów brązów z Riace i jednym z najważniejszych odkryć rzeźb z brązu, do jakiego kiedykolwiek doszło w basenie Morza Śródziemnego”. Brązami z Riace zwane są dwie pełnowymiarowe greckie rzeźby nagich wojowników, odlane ok. 460–450 p.n.e., które znalezione w morzu w 1972 r. w Kalabrii. Są jednymi z nielicznych tak dobrze zachowanych greckich brązów i pokazują kunszt techniczny i artystyczny ówczesnych rzeźbiarzy pracujących w tej technice. Choć brązowe figurki z San Casciano dei Bagni są niewielkie (tylko 5 ma niecały metr) i nie są to dzieła sztuki najwyższej jakości, to sam fakt znalezienie ich aż tylu jest zupełnie wyjątkowy. Antyczni wykonane z brązu rzeźby cenili bardziej niż te z marmuru, ale do naszych czasów zachowało się ich znacznie mniej. Większość została przetopiona, a te nieliczne, które podziwiamy dziś w muzeach, zawdzięczamy Posejdonowi, bo zatonęły wraz ze statkami, na których przewożono je do Rzymu z Grecji, gdzie powstawały w warsztatach najwybitniejszych rzeźbiarzy specjalizujących się w tej technice).

Prace wykopaliskowe w San Casciano dei Bagni wstrzymano – będą kontynuowane wiosną. Eksperci zabierają się teraz za renowację i badania odkrytych zabytków. Dyrektor Osanna poinformował o zakupie XVI-wiecznego budynku, w którym już je umieszczono i zapowiedział utworzenie w okolicy parku archeologicznego.

Odkrycie w San Casciano dei Bagni to wielkie święto dla wielbicieli i badaczy antycznej sztuki, a dla wszystkich potwierdzenie, że włoska ziemia nadal kryje mnóstwo starożytnych skarbów.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną