Zaburzenia lękowe, schizofrenia i inne problemy psychiczne są powiązane z większą kwasowością w mózgu. Zaburzenia lękowe, schizofrenia i inne problemy psychiczne są powiązane z większą kwasowością w mózgu. Getty Images
Człowiek

Mózg na prawdziwym kwasie

Naukowcy przeanalizowali wyniki 10 badań, w których porównywali post mortem kwasowość mózgów pacjentów ze schizofrenią i chorobą dwubiegunową oraz osób z grupy kontrolnej. Ogółem mediany pH były raczej niższe wśród osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, co oznacza, że środowisko chemiczne ich mózgów było stosunkowo kwaśniejsze.Ilustracja Amanda Montañez Naukowcy przeanalizowali wyniki 10 badań, w których porównywali post mortem kwasowość mózgów pacjentów ze schizofrenią i chorobą dwubiegunową oraz osób z grupy kontrolnej. Ogółem mediany pH były raczej niższe wśród osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, co oznacza, że środowisko chemiczne ich mózgów było stosunkowo kwaśniejsze.
Coraz więcej wyników badań wiąże pewne zaburzenia psychiczne z niskim pH mózgu

Ludzki mózg często podlega zmianom kwasowości, która od czasu do czasu gwałtownie wzrasta. Jedną z głównych przyczyn takiego krótkotrwałego wzrostu jest gazowy dwutlenek węgla, który jest stale uwalniany na skutek rozkładu w mózgu cukru w celu wytworzenia energii. Jednak ogólny układ chemiczny w zdrowym ludzkim mózgu pozostaje zasadniczo obojętny, ponieważ procesy takie, jak oddychanie – podczas którego pozbywamy się dwutlenku węgla – pozwalają utrzymać status quo.

Świat Nauki 12.2017 (300316) z dnia 01.12.2017; Skaner; s. 8
Reklama