||| ||| Archiwum
Człowiek

Alona Prylutska uhonorowana za ratowanie nietoperzy w ogarniętej wojną Ukrainie

Współzałożycielka Ukraińskiego Centrum Rehabilitacji Nietoperzy, o którym pisaliśmy w ubiegłym roku, otrzymała międzynarodową nagrodę Future for Nature.

„Wykonuje wspaniałą pracę ochrony nietoperzy, badań i edukacji publicznej (…). Odkąd w 2022 roku Rosja rozpoczęła wojnę i zaatakowała Ukrainę, Alona pozostała w kraju, aby kontynuować swą pracę ratowania nietoperzy w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach” – napisała Masha Vorontsova w uzasadnieniu przyznania nagrody Future for Nature Alonie Prylutskiej.

To międzynarodowe wyróżnienie honoruje osoby do 35. roku życia, które mają zauważalne osiągnięcia w ochronie dzikich zwierząt i roślin. Każdy z nagrodzonych otrzymuje 50 tys. euro.

– To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne – mówi pulsarowi Alona Prylutska. – Badam i chronię nietoperze od 15 lat. Pracuję ciężko, często nocami i weekendami. Zdarza mi się trzymać nietoperze w domu, opiekować się nimi 24 godziny na dobę, a młode własnoręcznie karmić mlekiem.

W 2013 r. Alona Prylutska, Anton Vlaschenko i Ksenia Kravchenko założyli Ukraińskie Centrum Rehabilitacji Nietoperzy w Charkowie. Zajęli się ratowaniem nietoperzy, które setkami giną w miastach. Aby pomóc im przetrwać zimę, u zbudowali wolierę w położonym niedaleko Charkowa Ekoparku Feldmana. Rozwijali też działalność edukacyjną, co pozwalało zmieniać wizerunek nietoperzy, uważanych powszechnie za brzydkie i niebezpieczne, a nawet powiązane z „ciemnymi mocami”. Ukraińcy spoza Charkowa zaczęli im przysyłać zranione lub chore nietoperze. Przyrodnicy odbierali je na dworcach i opiekowali się nimi. Jeśli udało się je uratować, wypuszczali na wolność. Jeśli nie – martwe zwierzęta zamrażali, tworząc ważną naukowo kolekcję. Wykorzystywali ją później do badań publikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych.

Gdy zaczęła się wojna, Ekopark Feldmana znalazł się w pobliżu linii frontu. Przyrodnicy stracili więc kontakt z zimującymi tam nietoperzami. Jednocześnie zostali oskarżeni przez Rosję o prace nad produkcją broni biologicznej. Alona Prylutska i Anton Vlaschenko nie przerwali jednak swojej działalności. Udało im się przedostać do woliery i wiosną uwolnić nietoperze. Zaangażowali się też w ratowanie tych zwierząt, które utknęły w zniszczonych przez bombardowania budynkach.

– Nasze Centrum Rehabilitacji Nietoperzy rośnie z roku na rok. Obecnie pomagamy do 6 tys. nietoperzy rocznie. To oznacza, że potrzebujemy więcej miejsca i większej skali – komentuje Alona Prylutska. – Ta nagroda pozwoli nam realizować plany we wszystkich trzech obszarach naszej działalności: rehabilitacji nietoperzy, badań naukowych i edukacji publicznej.

Future for Nature wyróżniono w tym roku także zaangażowanego w ochronę unikatowej flory regionu Richtersveld Pietera van Wyka z Republiki Południowej Afryki oraz zajmującego się ochroną rzadkich ptaków drapieżnych Tomasa Rivasa Fuenzalidę z Chile.

Strona Ukraińskiego Centrum Rehabilitacji Nietoperzy: https://batsukraine.org/en/