Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Ashleigh Wiseman / Archiwum
Człowiek

Człowiek współczesny jest dumny ze swoich mięśni? Australopitek by się uśmiał

Brytyjska badaczka zrekonstruowała cyfrowo tkanki miękkie w dolnej partii ciała żyjącej 3,2 mln lat temu Lucy. Potwierdziła, że ten hominid chodził wyprostowany. To jednak nie wszystko.

Skamieniałe kości Australopithecus afarensis zostały odkryte w Etiopii w połowie lat 70. XX w. Dzięki nim wiemy, że ten żyjący we wschodniej Afryce ponad trzy miliony lat temu hominid był niższy niż człowiek współczesny (nieco ponad metr wzrostu), ważył ok. 30 kg, miał małpie rysy twarzy i o 1/3 mniejszy mózg. Wiadomo też, że był dwunożny i nie chodził pochylony niczym szympans.

Porównanie mięśni Lucy i współczesnego człowieka.Ashleigh Wiseman/ArchiwumPorównanie mięśni Lucy i współczesnego człowieka.

Mięśnie nóg i miednicy Lucy – słynnej przedstawicielki Australopithecus afarensis – zrekonstruowała teraz w 3D dr Ashleigh Wiseman z McDonald Institute for Archaeological Research na Uniwersytecie Cambridge. Badaczka wykorzystała jej szkielet z dwóch powodów – po pierwsze, jest on jednym z najbardziej kompletnych (zachowało się aż 40 proc. jej kości), po drugie, niedawno opublikowane zostały skamieliny tego australopiteka.

Wiseman porównała swoje rekonstrukcje Lucy z układem mięśniowym współczesnej kobiety i mężczyzny. Okazało się, że 36 mięśni nóg były u Lucy ponad dwa razy potężniejsze niż u ludzi, których uda i łydki są bardziej otłuszczone (z obliczeń wynika, że u australopiteka mięśnie uda stanowiły 74 proc. jego całkowitej masy, u ludzi to tylko 50 proc.). Badaczka potwierdziła jednocześnie informacje dotyczące chodzenia: mięśnie prostowników kolan jednoznacznie dowodzą zdolności całkowitego wyprostowania stawów kolanowych w takim samym stopniu jak u zdrowego człowieka.

Chociaż Lucy potrafiła trzymać się prosto jak świeca i to na dwóch nogach, to równocześnie – w przeciwieństwie do nas – mogła nadal dobrze czuć się na drzewach. W końcu Australopithecus afarensis wędrował po sawannach i lasach afrykańskich. Dlatego –zdaniem Wiseman – Lucy najprawdopodobniej poruszała się w sposób, którego nie obserwujemy u żadnego współczesnego gatunku, na co zresztą wskazuje jej wprawiony w ruch cyfrowy model 3D.

Przekrój będący podstawą modelowania mięśni wielokątnych.Ashleigh Wiseman/ArchiwumPrzekrój będący podstawą modelowania mięśni wielokątnych.

I właśnie próba zrozumienia, jak chodził czy biegał ten ludzki przodek będzie kolejnym etapem badań. Byś może badaczom uda się odtworzyć ruchy, które utraciliśmy w trakcie rozwoju.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną