Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Upały są zabójcze. Szczególnie dla kobiet

Rok temu wysokie temperatury przyczyniły się do śmierci ponad 61 tys. Europejczyków – informują naukowcy po przeanalizowaniu danych z 35 krajów.

Ubiegły tydzień był rekordowy pod względem wysokości średniej globalnej temperatury na powierzchni Ziemi (17,23 st. C) w ciągu ostatniego ponad półtora wieku. Czyli od czasów, kiedy zaczęto dokonywać dokładnych pomiarów w różnych punktach planety. To kolejny dowód, że klimat się ociepla i czekają nas fale upałów. Takie, jak w 2022 r., kiedy lato w Europie było najcieplejsze, gdyż temperatura przewyższała o 1,4 st. C średnią wieloletnią.

Jego skutki zdrowotne dla mieszkańców Starego Kontynentu postanowiła oszacować międzynarodowa grupa naukowców. Z ich wyliczeń (wykonanych m.in. za pomocą modelowania komputerowego oraz dzięki danym z 35 krajów reprezentujących 543 mln mieszkańców) wynika, że od 30 maja do 4 września ubiegłego roku wysokie temperatury spowodowały ponad 61 tys. zgonów. Najwięcej we Włoszech (ponad 18 tys.), Hiszpanii (ponad 11 tys.) i w Niemczech (ponad 8 tys.). Jeśli zaś chodzi o liczbę zmarłych na milion mieszkańców, to przodowały cztery kraje śródziemnomorskie: Włochy (295), Grecja (280), Hiszpania (237) i Portugalia (211).

Ubiegłoroczne fale upałów okazały się znacznie bardziej niebezpieczne dla kobiet (o 56 proc. więcej zgonów) niż dla mężczyzn. Wynika to z różnych przyczyn (m.in. odmiennej fizjologii), ale głównym czynnikiem wydaje się wiek. Panie żyją bowiem (średnio) dłużej, a gorąco jest szczególnie groźne dla osób starszych.

Rok temu upały zabiły niewiele mniej osób niż latem 2003 r. kiedy zmarło rekordowe ponad 70 tys. ludzi. Aczkolwiek – zastrzegają badacze – porównania z okresem sprzed dwóch dekad obarczone są istotnymi ograniczeniami. Dostępne naukowe szacunki dotyczące 2003 r. sporządzono za pomocą innej metodologii oraz danych pochodzących jedynie z 16 krajów.

Publikacja na ten temat ukazała się w „Nature Medicine”.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną