Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Egipcjan kąsały jadowite węże. Wiadomo, jakie konkretnie

Tworząc zęby jadowe ewolucja poszła na skróty
Środowisko

Tworząc zęby jadowe ewolucja poszła na skróty

Nowoczesne techniki obrazowania podpowiadają, jak węże wykształciły wyspecjalizowane zęby, zaopatrzone w przewodzące jad rowki.

Brytyjska badaczka stworzyła model, dzięki któremu zidentyfikowała 10 gatunków gadów, które zagrażały mieszkańcom państwa faraonów kilka tysięcy lat temu.

Dla ludzi w pradziejach ukąszenie przez jadowitego węża było poważnym zagrożeniem życia. Na terenie starożytnego Egiptu występowało wiele takich gadów. Lekarze musieli więc sobie radzić z częstymi przypadkami ukąszeń. I wiedzieli jak je leczyć, czego dowodzi hieratyczny papirus Brooklyński. Powstał on w Egipcie między 660 a 330 r. p.n.e., ale może być kopią znacznie starszego tekstu. Badacze uważają, że jego autorem byli kapłani bogini Selkit, opiekunki sarkofagów z ciałem skorpiona, która uzdrawiała rany po ukąszeniach wszelkich niebezpiecznych węży i stawonogów.

W papirusie pojawiają się 34 węże oraz wskazówki, jak postępować z ukąszonymi przez nie pacjentami. Badacze od lat debatują nad tym, z jakimi konkretnie gatunkami mamy tu do czynienia. Herpetolodzy zaproponowali identyfikację części, ale ich propozycje wydawały się bez sensu, ponieważ gatunki te nie występują dziś w Egipcie. Dopiero teraz potwierdzono, że 10 z nich mogło mieszkać nad Nilem w czasach faraonów. Udało się to dzięki wykorzystaniu techniki zwanej modelowaniem niszowym. Polega ona na przewidywaniu prawdopodobnego zasięgu siedlisk gatunku – uwzględnia warunki środowiskowe, w których on obecnie żyje oraz dane klimatyczne. Ekolodzy wykorzystują ją, aby dowiedzieć się, gdzie wdrożyć środki ochronne dla gatunków zagrożonych. W tym wypadku metoda ta posłużyła do przewidywania na podstawie starożytnych danych klimatycznych, gdzie w przeszłości prawdopodobnie żyły określone węże.

Elysha McBride z Bangor University skupiła się na 10 szczególnie jadowitych i agresywnych wężach (m.in. mambie czarnej i różnych odmianach żmij), które dziś już nie występują w Egipcie. Skorzystała z ogólnodostępnych danych, by sporządzić wykres, gdzie obecnie żyją, po czym przeanalizowała zmienne klimatyczne, jak opady i średnia temperatura, aby dać modelowi dobry obraz najlepszego siedliska dla danego gatunku. Na to nałożyła dane klimatyczne sprzed 6 tys. lat i poprosiła model o przewidzenie, które z nich mogły mieszkać na terenie starożytnego Egiptu.

Tylko jeden – nocna żmija rombowa Causus rhombeatus – nie mieszkał raczej nad Nilem, ale był obecna w regionach, z którymi Egipcjanie regularnie prowadzili handel. Badacze wysuwają zatem wniosek, że wszystkie dziesięć modelowanych gatunków mogło zagrażać starożytnym Egipcjanom.

Badanie pokazuje przydatność modelowania niszowego w badaniu gatunków, z którymi starożytne kultury mogły wchodzić w interakcje. Sceptycy twierdzą jednak, że ta identyfikacja nie musi być pewna. Po pierwsze bowiem, dane klimatyczne sprzed 6 tys. lat nie są aż tak dokładne. Po drugie, starożytny Egipt istniał 3 tys. lat i przez ten czas klimat też zmieniał. A poza tym warunki w jakich żyją dziś te jadowite węże, wcale nie muszą być takie same, jak te, w których żyły tysiące lat temu – ich preferencje też mogły ewoluować.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną