Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Nos jest jak ucho? Jeśli chodzi o działanie, jak najbardziej

Jak mózg analizuje zapachy docierające do niego z dwóch nozdrzy? Badacze sprawdzili to z pomocą osób chorych na padaczkę.

Ludzki nos jest zbudowany ze struktur parzystych: dwa otwory, dwa przewody, podwójne małżowiny. A jednak mózgowy obszar węchowy (kora gruszkowata) jest pojedynczy, tyle że rozciągnięty zarówno na prawą, jak i lewą półkulę. Dlatego do tej pory nie było pewności, czy bodźce zapachowe z obu stron nosa są przez mózg analizowane oddzielnie, czy też informacja węchowa jest jedna, wspólna.

Wątpliwość tę udało się rozstrzygnąć uczonym z University of Pennsylvania i Barrow Neurological Institute. Korzystając z pomocy pacjentów z padaczką, którzy byli operowani w związku ze swoim schorzeniem, badacze przetestowali, które obszary mózgu i w jaki sposób reagują na bodźce pochodzące z przewodów nosowych. Umieścili w nozdrzach pacjentów rurki o średnicy 1 cm, do których mogli precyzyjnie i niezależnie wpuszczać substancje zapachowe. Następnie monitorowali reakcje zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym. Okazało się, że kora gruszkowata zbiera dwie niezależne informacje na temat bodźców węchowych pochodzących z lewego i prawego nozdrza.

Uczeni uważają, że mózg konsoliduje dane zapachowe w podobny sposób, co słuchowe. Informacja na temat dźwięku jest wysyłana z jednego ucha nieznacznie wcześniej niż z drugiego. „Obliczając” różnicę w tym czasie dotarcia sygnału, mózg jest w stanie określić, z jakiego kierunku dobiega dźwięk. Niewykluczone, że nozdrza miałyby podobną funkcję, gdyby nie to, że w toku ewolucji zatraciliśmy dużą część pierwotnych zdolności węchowych. Teraz – uważają autorzy pracy – różnica w sygnałach pochodzących z jednego i drugiego kanału nosowego może być wykorzystywana jako podwójne potwierdzanie, że substancja zapachowa, która dotarła do nosa, jest prawidłowo rozpoznawana, a zatem i interpretowana (np. czy jest bezpieczna, czy niebezpieczna).


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną