Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. The Fitzwilliam Museum, Cambridge / Archiwum
Człowiek

Europa płaciła srebrem z recyklingu. Do czasu

Naukowcy ustalili, skąd brano kruszec na monety wybijane we wczesnym Średniowieczu. I jaki miało to wpływ na układy polityczno-handlowe w zachodniej części naszego kontynentu.

Na przełomie VII i VIII w. w północno-zachodniej Europie doszło do bezprecedensowego wzrostu znaczenia srebrnych monet. Dotychczasowe teorie na temat źródeł metalu wykorzystywanego do ich produkcji, wskazywały na rzymskie naczynia z terenów Bizancjum i świata islamskiego. Zespół naukowców z University of Cambridge, University of Oxford i Vrije Universiteit przeanalizował skład 49 monet z Fitzwilliam Museum datowanych na okres od 660 do 820 r., i znalazł inne wytłumaczenie.

Analizy izotopów ołowiu oraz pierwiastków śladowych potwierdziły, że surowiec, z którego powstało 29 zachodnioeuropejskich monet z okresu 660–750 r. pochodził z recyklingu wyrobów bizantyjskich. Stop był jednorodny i charakteryzował się wysoką zawartością złota: 0,6–2 proc. Srebro pochodziło zaś ze złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego. To potwierdza międzynarodowe powiązania handlowe między dzisiejszą Francją, Holandią i Anglią a Cesarstwem Bizantyńskim (oczywiste jest, że oryginalne wyroby przybyły co najmniej kilkadziesiąt lat przed; koniec VII w. był czasem gospodarczego i politycznego zastoju w całej Europie).

Monety, które wybito między 750 a 820 r., wykonane zostały zaś ze stopu srebra wydobywanego z nowo otwartych kopalń tego kruszcu w Melle na terenie państwa Franków, gdzie górnictwo było szczególnie intensywne w VIII i IX w. Charakterystyczne było, że zawierał on niewiele złota (poniżej 0,01 proc.) Im dalej od państwa Karolingów, tym ilość złota w stopie wykorzystywanym do produkcji badanych monet rosła, ponieważ znajdowała się w nim coraz większa domieszka przetopionych zapasów srebra z Bizancjum. Oznacza to, że po dojściu do władzy dynastii Karolingów w 751 r. kopalnia w Melle miała głęboki wpływ na politykę i handel, sprawiając, że państwo Franków wzbogaciło się (doszło do nagłego wzrostu cen srebra), skonsolidowało i ugruntowało swoją pozycję w Europie. Nowe kopalnie srebra na południu dzisiejszej Francji umożliwiały produkcję wczesnośredniowiecznych monet na nieznaną do tamtej pory skalę, a nowe metody wydobycia i rafinacji, sprawiły ze zaczęto pozyskiwać czystszy metal. Poza tym Karol Wielki przeprowadził wraz z synami reformę, wprowadzając zmiany rozmiaru i grubości monet oraz estetykę umieszczanych na nich wizerunków władców.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną