Mount Wilhelm. Mount Wilhelm. Shutterstock
Człowiek

Denisowianie wciąż mają wpływ na mieszkańców Papui-Nowej Gwinei

Na wyspie są dwie populacje o odmiennych genomach. To wynik adaptacji środowiskowych – mówią badacze z projektu Papuan Past i wyjaśniają, co je wspierało.

Papua-Nowa Gwinea to miejsce, która wymaga od człowieka przyzwyczajenia się do różnych środowisk. Inne genomy mieszkańców wysokich gór oraz nizin są uderzającym przykładem na to, jak radzili oni sobie z silnym stresem środowiskowym. Górale zmagają się z ograniczoną dostępnością tlenu, mieszkańcy nizin są narażeni na działanie patogenów takich jak malaria, których w na większych wysokościach nie ma. Podczas projektu Papuan Past wyjaśniono, na czym ich adaptacje genetyczne polegają.

Badacze z uniwersytetów w Tartu (Estonia), Tuluzie (Francja) i Papui-Nowej Gwinei zbadali sygnatury selekcji w genomach 54 górali z Mount Wilhelm oraz 74 mieszkańców nizin z wyspy Daru (prowincja zachodnia). Wybrane warianty genetyczne wykazują powiązania z fenotypami związanymi z krwią. Jeden występuje u górali i może wpływać na liczbę czerwonych krwinek, co ułatwia przystosowanie do mniejszej dostępności tlenu. Drugi, u mieszkańców nizin, jest powiązany z większym odsetkiem krwinek białych wspomagających walkę z patogenami. Oba wpływają również na częstość akcji serca.

Najprawdopodobniej wiąże się to z tym, że mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei mają największą na świecie domieszkę genetyczną po archaicznej populacji homininów z Azji. Czyli Denisowianach, którzy zamieszkiwali wyspę, zanim osiedlili się na niej 50 tys. lat temu ludzie współcześni. I właśnie wariant introgresyjny tych przodków może przyczyniać się do adaptacji Tybetańczyków do wysokości, a zatem i wpływać na układ odpornościowy populacji z Oceanii.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną