Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Mirosław Gryń / pulsar
Człowiek

Płodność, tworzenie sojuszy i ludzka chciwość, czyli jak powstały pierwsze społeczeństwa

Po zębach kondycję dzieci przodków poznacie
Człowiek

Po zębach kondycję dzieci przodków poznacie

Odstawianie od piersi małych neandertalczyków miało inne konsekwencje niż w przypadku człowieka współczesnego.

Moja grota z kraja! O naszych relacjach z neandertalczykami
Człowiek

Moja grota z kraja! O naszych relacjach z neandertalczykami

Nasze losy i dzieje neandertalczyków splatały się wielokrotnie. Dlaczego te kontakty były tak przelotne? Dlaczego nie inspirowały żadnej ze stron?

Prawdziwa historia kobiet! Recenzja książki „Lady Sapiens”
Książki

Prawdziwa historia kobiet! Recenzja książki „Lady Sapiens”

Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner i Eric Pincas podjęli próbę stworzenia portretu pamięciowego kobiety z czasów paleolitu i obalenia stereotypów, jakie towarzyszą jej od początków badań nad prehistorią.

Ludzie to zwierzęta stadne. Ale kiedy i jak zaczęli się organizować, by współdziałać na rzecz ogółu? Jakie pierwsze reguły życia społecznego tworzyli? Są już odpowiedzi.

Choć w naszym przeludnionym świecie ten i ów marzy czasami o samotności, mało kto chce jednocześnie rezygnować z dogodności cywilizacji, będących przecież efektem ludzkiej współpracy. Mimo napięć i konfliktów, jakie generuje grupa, bycie w niej jest naturalną potrzebą – i to nie tylko ze względów prokreacyjnych. Pod wieloma względami razem jest łatwiej i raźniej. Zdecydowana większość mieszkańców naszego globu żyje w społeczeństwach o rozbudowanych strukturach społecznych opartych nie tylko na więzach krwi, ale i na współpracy wewnątrz grup kulturowych, językowych, religijnych, politycznych, zawodowych.

Reklama