Stres każe pomagać ofierze, nie karać sprawcę
Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy stres bardziej skłania do karania sprawców, czy raczej pomagania ofiarom. W tym celu zaprosili do udziału w eksperymencie 52 mężczyzn, którzy zostali losowo przydzieleni do dwóch grup. Należący do pierwszej z nich przez trzy minuty zanurzali rękę w lodowatej wodzie, podczas gdy w drugiej (kontrolnej) grupie robili to samo, ale w ciepłej wodzie. Następnie wszyscy obserwowali na komputerze, jak osoba A dzieli otrzymane pieniądze między siebie a osobę B. Zadaniem członków każdej z grup było ukaranie A za niesprawiedliwy podział (odebranie mu części pieniędzy) albo udzielenie pomocy B poprzez dołożenie mu jakiejś kwoty.
Okazało się, że ludzie poddani stresowi byli mniej skłonni do karania sprawców, a jeśli już to robili, to stosowali łagodniejsze represje. Za to częściej wybierali pomaganie ofiarom niesprawiedliwości. Natomiast w warunkach skrajnie niekorzystnych dla osoby B (np. podział kwoty pieniędzy wynoszącej 100 w proporcjach 80:20 lub 90:10), pojawiły się jeszcze bardziej wyraźne różnice między grupami.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Acute stress during witnessing injustice shifts third-party interventions from punishing the perpetrator to helping the victim
Naukowcy obserwowali również, dzięki użyciu fMRI, pracę mózgu uczestników badania. W grupie stresowej odnotowano podczas karania zwiększoną aktywność w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej, prawym skrzyżowaniu skroniowo-ciemieniowym (rTPJ) oraz w prawym tylnym zakręcie obręczy (rPCC). Te obszary mózgu są związane z przetwarzaniem wartości i oraz rozumieniem stanów umysłowych innych ludzi, co sugeruje, że decyzje o karaniu wymagają większego zaangażowania poznawczego w warunkach stresu.
Równocześnie poziom kortyzolu, hormonu stresu, był pozytywnie skorelowany ze skłonnością do pomagania, a negatywnie ze skłonnością do karania. To oznacza, że jego zwiększone wydzielanie sprzyjało podejmowaniu decyzji o pomocy ofiarom. Stres może zatem prowadzić do bardziej altruistycznych zachowań.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.