Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Zakazy: płachta na byka, która może przestać działać

Tu nie będzie można palić. A tu będzie ograniczenie prędkości. Psychologiczny mechanizm oporu wobec tego typu przepisów – lub zgody na nie – przebadali autorzy artykułu, który wkrótce ukaże się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z Niemiec, Austrii i Danii zaczęli od ankiet na temat wprowadzenia zakazów palenia w miejscu pracy w kilku krajach europejskich, przepisów dotyczących obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w USA oraz ograniczeń prędkości w Holandii. Następnie przeprowadzili kilka eksperymentów, aby przetestować poziom oporu przed tego typu regulacjami. Połowę uczestników zapytano o opinię na temat przepisów, które dopiero mają zostać wprowadzone, a drugiej połowie powiedziano, że przepisy weszły w życie rok wcześniej. Wyniki pokazały, że bez względu na rodzaj zakazu reaktancja (jak psychologowie określają opór psychiczny) jest dużo silniejsza wobec przepisów zapowiadanych. Co ciekawe jednak, uczestnicy, którzy zostali poinformowani o szerokich korzyściach społecznych wynikających z nowego prawa, reagowali bardziej pozytywnie nawet na przepisy, których jeszcze nie wprowadzono.

Robert Böhm, psycholog z Universität Wien i współautor badania, wyjaśnia, że kiedy nowe regulacje są zapowiadane, w pierwszej chwili koncentrujemy się na tym, co – potencjalnie i subiektywnie – stracimy: część swojego komfortu albo wolności. Kiedy zaś wiemy, że nowe przepisy już obowiązują, zaczynamy myśleć o potencjalnych korzyściach w szerszym kontekście.

Wyniki badania mogą posłużyć za wskazówkę na temat tego, jak skutecznie komunikować społeczeństwu nowe prawa. Pod tym względem dobrą strategią wydaje się podkreślanie społecznych korzyści przepisów na długo przed ich wprowadzeniem.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną