Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 lutego o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 lutego o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Luty. Pan i delta Leonidy

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.
Obserwacje nieba.

Najkrótszy, ale zimny miesiąc niesie już zapowiedź dłuższego dnia. Na początku lutego trwa on od 07:18 do 16:22, a pod koniec prawie dwie godziny dłużej – od 6:25 do 17:13. Wysokość Słońca nad horyzontem w południe rośnie w lutym z 20,7° do 29,8°. Na niebie widzimy zimowe gwiazdozbiory, jednak coraz wcześniej wschodzą też pierwsze konstelacje wiosny – Lew, Panna i Hydra. Lew prócz stałego widoku jasnych gwiazd, Regulusa i Deneboli, darzy nas rojem meteorów. Delta Leonidy będą promieniowały około 24 lutego, gdy Księżyc będzie między pełnią a ostatnią kwadrą. Na obserwacje warto się więc będzie wybrać około godziny 22:00, przed jego wschodem. W przeciwieństwie do większości rojów powstałych na torach komet delta Leonidy swe istnienie zawdzięczają asteroidzie 4450, Pan, mającej średnicę mniej więcej 1 km.

Wędrówki planet

Merkurego (–0,9m) zobaczymy w drugiej połowie miesiąca wieczorem. Planeta znajduje się obecnie w Wodniku, a pod koniec miesiąca w Rybach. Wenus (–4,1m) jako gwiazda poranna świeci na tle konstelacji Strzelca. Marsa (1m) dostrzeżemy bardzo wczesnym wieczorem w Rybach, a pod koniec miesiąca – w Baranie. Jowisza (–1,9m) odnajdziemy nad ranem w konstelacji Wężownika. Saturna (0,6m) możemy poszukać pod koniec miesiąca nad ranem w gwiazdozbiorze Strzelca. Urana (5,9 m) zaobserwujemy wieczorem w gwiazdozbiorze Ryb, a pod koniec miesiąca – Barana. Neptun jest obecnie niewidoczny. Plutona (14,3m) możemy spróbować wypatrzeć za pomocą sporego teleskopu nad ranem w Strzelcu. Ceres (8,7m) bawi obecnie w konstelacji Skorpiona, a pod koniec miesiąca przeniesie się do Wężownika, możemy jej więc poszukiwać nad ranem.

Śladem Księżyca i planet

Już 18 lutego zobaczymy Księżyc w pobliżu gromady gwiazd Żłobek w Raku. Tego samego dnia Wenus odwiedzi Saturna w Strzelcu. 27. dnia miesiąca nasz satelita zbliży się do Jowisza w konstelacji Wężownika.

Wiedza i Życie 2/2019 (1010) z dnia 01.02.2019; Głowa do góry; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną