W budowę teleskopu są zaangażowane instytucje z Indii, Belgii, Kanady, Polski (z Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu) i Uzbekistanu. W budowę teleskopu są zaangażowane instytucje z Indii, Belgii, Kanady, Polski (z Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu) i Uzbekistanu. ARIES
Kosmos

Ciekły teleskop szykuje się do pracy

Czterometrowe lustro teleskopu to gruba na 3,5 mm warstewka rtęci. W trakcie obserwacji zobaczy pas nieba prawie tak szeroki jak Księżyc w pełni.

Idealnie paraboliczne, najlepsze do obserwacji zwierciadło na ogół nie jest łatwe do wykonania – wystarczy przypomnieć, jakie problemy wiązały się kiedyś ze szlifowaniem lustra do teleskopu Hubble’a. Istnieje jednak metoda, za której pomocą osiągniemy niemal idealną paraboloidę – trzeba mieć rotującą powierzchnię cieczy. Taka idea stoi za koncepcją ciekłego teleskopu International Liquid Mirror Telescope (ILMT), który wkrótce rozpocznie pracę w indyjskim obserwatorium Devasthal Observatory. Będzie się oczywiście z konieczności stale wpatrywał w zenit.

Z jego pomocą będzie można zdjęcia pozyskane z jednej nocy odjąć od kolejnych, aby odnaleźć obiekty zmienne, takie jak supernowe i kwazary, a także wykryć efekty soczewkowania grawitacyjnego, polegającego na tym, że grawitacja galaktyki lub gromady galaktyk zakrzywia światło bardziej odległego obiektu jak gigantyczne szkło powiększające.

Wiedza i Życie 8/2022 (1052) z dnia 01.08.2022; Sygnały; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Płynny teleskop"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną