. . ESA
Kosmos

Sławosz Uznański dołącza do elitarnego grona astronautów

Do korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) został wybrany polski naukowiec, dr Sławosz Uznański. Jeśli zostanie skierowany do uczestnictwa w którejś z misji ESA, stanie się drugim – po Mirosławie Hermaszewskim – Polakiem w kosmosie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny ESA, ogłosił wyniki naboru na nowych astronautów i astronautki. Dr Sławosz Uznański pokonał 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach w USA. W zwycięstwie pomogło mu doświadczenie z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC.

Jak podaje za ESA polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, kandydaci przechodzili rozmaite testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, a także inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych. – Wybór polskiego kandydata do korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej to duży sukces. Decyzja ESA pokazuje, że Polacy mogą skutecznie konkurować w wysoko technologicznych i innowacyjnych dziedzinach wymagających najwyższych kompetencji – skomentowała decyzję ESA wiceminister Kamila Król.

Astronauci korpusu podstawowego wezmą udział w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet w locie misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA. Natomiast astronauci korpusu rezerwowego w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, np. w przypadku, gdy ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności dotyczące wykorzystania ISS. A jest to wysoce prawdopodobne w sytuacji wycofania się Rosji z tego programu.

Polak znalazł się w grupie 17 astronautów. W elitarnym gronie znalazło się sześć osób zakwalifikowanych do korpusu podstawowego (wśród nich jedna z niepełnosprawnością) oraz 11 astronautów rezerwowych.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną