Pełny obraz z instrumentu NIRCam (kamery bliskiej podczerwieni) Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – szeroka na 50 lat świetlnych część gęstego centrum Drogi Mlecznej. Obszar Strzelca C (Sagittarius C) świeci około 500 tys. gwiazd, a także kilka jeszcze niezidentyfikowanych obiektów. Pełny obraz z instrumentu NIRCam (kamery bliskiej podczerwieni) Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – szeroka na 50 lat świetlnych część gęstego centrum Drogi Mlecznej. Obszar Strzelca C (Sagittarius C) świeci około 500 tys. gwiazd, a także kilka jeszcze niezidentyfikowanych obiektów. ESA, CSA, STScI, Samuel Crowe (UVA) / NASA
Kosmos

Najważniejsze w 2023 roku według Łukasza Tychońca

Kosmos stał się nieco mniej tajemniczy. Naukowcy zawdzięczają to m.in. coraz lepszym narzędziom obserwacyjnym.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wyśledził

W kategorii kosmicznych odkryć on niewątpliwie błyszczał. Poza spektakularnymi zdjęciami dostarczył też solidnych wyników naukowych. Jego czułość w podczerwieni pozwoliła wykryć spore ilości małomasywnych gwiazd i planet, które zaskakująco często lubią łączyć się w pary. Czytajcie tutaj.

Czytajcie tutaj


Odkrycia JWST rozbudzały wyobraźnię. Na przykład wykrycie dwutlenku węgla i metanu w atmosferze egzoplanety, która prawdopodobnie pokryta jest ogromnym oceanem. Autorzy tego już przełomowego odkrycia poszli dalej, sugerując, że planeta posiada w atmosferze biomarker – dimetyl siarczku, rozpalając fantazję poszukiwaczy życia pozaziemskiego. Wyniki te nie są jednak potwierdzone. Na razie. Czytajcie tutaj.

Czytajcie tutaj

ALMA rozwiązała zagadkę

Odpowiedzi na fundamentalne pytania o powstawanie życia trudno zdobyć jednym przełomowym odkryciem. Zazwyczaj to dokładanie kolejnych elementów układanki. Ważną zagadkę rozwiązała w tym roku sieć teleskopów radiowych ALMA. Dzięki dokładnym pomiarom ciężkiej wody w dysku protoplanetarnym, naukowcy ustalili, że woda która znajduje się w ziemskich oceanach, z dużym prawdopodobieństwem powstała jeszcze w międzygwiezdnej przestrzeni. Czytajcie tutaj.

Czytajcie tutaj

Euclid sfotografował

Rozwój badań kosmosu nie stoi w miejscu – Europejska Agencja Kosmiczna, wystrzeliła w tym roku i dostarczyła pierwszych zdjęć z teleskopu Euklides. Fantastyczna jakość zaprezentowanych obrazów przynosi obietnice przyszłych odkryć – Euclid ma w planach mapowanie jednej trzeciej całego nieba, w celu zrozumienia natury ciemnej materii i energii. Czytajcie tutaj.

Czytajcie tutaj

Vikram rozszyfrował Księżyc

W tym roku krok milowy wykonały Indie dołączając do grona światowych mocarstw kosmicznych, które miękko wylądowały na powierzchni Księżyca. Lądownik Vikram natychmiast rozpoczął eksploracje Srebrnego Globu, dostarczając informacji o składzie chemicznym powierzchni i warunkach tam panujących. Czytajcie tutaj.

Czytajcie tutaj

Pulsary potwierdziły

2023 rok przyniósł też nagrodę cierpliwym: po 15 latach monitorowania pulsarów, naukowcy potwierdzili istnienie szumu fal grawitacyjnych nieustannie przenikającego kosmos. To nie tylko spektakularne potwierdzenie teorii względności Einsteina, ale i wskazówka, że w odległym Wszechświecie może dochodzić do połączeń supermasywnych czarnych dziur.

Czytajcie tutaj