Całkowite zaćmienie słońca. Całkowite zaćmienie słońca. Shutterstock
Kosmos

Całkowite zaćmienie już dziś. Porady dla Amerykanów i przyjezdnych

Ile osób żyje w pasie zaćmienia? W jakim czasie można dojechać do miejsc, z których będzie dobry widok?

Słońce jest 400 razy większe od Księżyca i prawie 400 razy bardziej od nas oddalone – mimo to, dzięki wspaniałemu kosmicznemu zbiegowi okoliczności, gdy oba te obiekty znajdą się w jednej linii, Księżyc idealnie zakrywa tarczę Słońca. Rezultatem jest całkowite zaćmienie naszej gwiazdy. Zjawisko to widać tylko wewnątrz wąskiego obszaru – pasa całkowitego zaćmienia – który 8 kwietnia będzie przebiegał przez Amerykę Północną (Ostatnie całkowite zaćmienie na tym kontynencie miało miejsce w sierpniu 2017 roku).

Grafika 1Grafika Katie PeekGrafika 1

W obrębie pasa całkowitego zaćmienia mieszka ponad 40 mln ludzi, a kolejne miliony o kilka godzin drogi od niego. Na widoczność zaćmienia wpływ będzie miała wiosenna pogoda; większość północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych i nadmorskiej Kanady jest o tej porze roku pochmurna.

Grafika 2Grafika Katie PeekGrafika 2

Jeśli chce się zobaczyć to widowisko, trzeba monitorować pogodę i starać się być mobilnym – takie są zalecenia Michaela Zeilera, kartografa zaćmienia, który prowadzi stronę internetową Great American Eclipse. (Kwietniowe wydarzenie będzie 12., którego będzie świadkiem). Zeiler twierdzi, że „nikt, kto kiedykolwiek wybrał się w podróż, aby zobaczyć całkowite zaćmienie, nie żałował”.

Świat Nauki 4.2024 (300392) z dnia 01.04.2024; Faktograf; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Całkowite zaćmienie w samym sercu Ameryki"