Wizualizacja sondy Europa Clipper. Na pierwszym planie księżyc Europa. Na jego powierzchni widać siatkę rys i pęknięć. Wizualizacja sondy Europa Clipper. Na pierwszym planie księżyc Europa. Na jego powierzchni widać siatkę rys i pęknięć. Kevin Gill
Kosmos

Na Europę… po życie

Saturn podobnie jak Jowisz ma bardzo rozbudowany system satelitów. Na ilustracji największe z nich (od lewej): Mimas, Enceladus, Tethys, Dione, Rhea, Tytan, Hyperion, Iapetus i Phoebe.SPL/Indigo Saturn podobnie jak Jowisz ma bardzo rozbudowany system satelitów. Na ilustracji największe z nich (od lewej): Mimas, Enceladus, Tethys, Dione, Rhea, Tytan, Hyperion, Iapetus i Phoebe.
W październiku tego roku wyruszy w kosmos niezwykła misja NASA – Europa Clipper. Za zadanie ma dokładne zbadanie jednego z galileuszowych księżyców Jowisza – Europy. Europa Clipper będzie największą i jednocześnie jedną z najdroższych sond planetarnych w historii.

Dla przypomnienia – angielski clipper (po polsku kliper) to nazwa bardzo szybkiego i smukłego statku morskiego o niezwykle bogatym i skomplikowanym ożaglowaniu, który cieszył się wielką popularnością w XIX w. Tym razem jednak to będzie kosmiczny kliper konstruowany przez NASA, wart grubo ponad 3 mld dol. Najciekawszy jest jego główny cel. Europa Clipper przede wszystkim ma potwierdzić dość silne przypuszczenia znawców Układu Słonecznego dotyczące tego, że na Europie, czyli czwartym co do wielkości księżycu Jowisza, znajduje się potężny i ciepły podpowierzchniowy ocean wodny – znacznie pojemniejszy od wszystkich oceanów ziemskich – w którym życie mogło się narodzić i może nawet wciąż tam trwać.

Wiedza i Życie 6/2024 (1074) z dnia 01.06.2024; Kosmos; s. 22
Reklama