Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Książki

Premiery wydawnicze. Styczeń 2024

Co warto przeczytać?

Początek 2024 roku przyniesie na półki książkowe burzliwą historię życia i pracy Enzo Ferrari, najbardziej obok papieża szanowanego człowieka we Włoszech, twórcy luksusowej, szybkiej i drogiej marki samochodowej („Ferrari. Człowiek i maszyna”). Jego biografię będzie można zestawić z uznaną książką „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej”, gdzie przedstawiono jak zmieniało się podejście do futbolu Pepa Guardioli i Jürgena Kloppa, dwóch genialnych strategów, którzy wymyślili tiki-takę i gegenpressing. Ukaże się także pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o humanistyce cyfrowej, w jakiej poznamy kulturę słowa, ale też historię kartografii od Gutenberga do Zuckenberga a także azjatycka powieść nagrodzona prestiżową południowokoreańską Literacką Nagrodą Jeju 4.3 o „pokoleniu 880 000 wonów" („Kontratak. Gniewni trzydziestoletni”).

Dzieje starożytnych Chin. Kroniki pierwszych dynastii

Dzieje starożytnych Chinmat. pr.Dzieje starożytnych Chin

„Dzieje starożytnych Chin. Kroniki pierwszych dynastii”
Maciej Kuczyński
Wydawnictwo Bellona
ISBN: 9788311173309
EAN: 9788311173309
Liczba stron: 424
Data premiery: 27.01.2024

Starożytne kroniki historyczne zdradzają nam najdawniejsze dzieje Chin, od wielkiego potopu sprzed czterech tysięcy lat i owianej tajemnicą dynastii Xia, poprzez dzieje dynastii Szang i Zhou, okres „Wiosen i Jesieni”, aż do końca chińskiego „żelaznego wieku”, czyli epoki Walczących Królestw.

W tym wydawnictwie opisane są wielkie dokonania i równie wielkie katastrofy, wojny i bitwy, przewroty pałacowe i skrytobójstwa, negocjacje i debaty, spiski i intrygi. Znajdziemy tu przykłady największej szlachetności i miłosierdzia, ale także bezgranicznej podłości i wyuzdanego okrucieństwa. Słowem: dzieje wielkiej, tajemniczej cywilizacji targanej namiętnościami ludzi decydujących o jej losach.

Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu

Ekspresem z Sokratesemmat. pr.Ekspresem z Sokratesem

„Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu”
Tytuł oryginalny: The Socrates Express: In Search of Life Lessons
from Dead Philosophers
Eric Weiner
Przekład: Paweł Tomanek
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wydanie 2, 2024
Seria: Niezwykłe podróże
ISBN: 9788301234195
EAN: 9788301234195
Liczba stron: 366
Data premiery: 2024

Eric Weiner, autor bestsellerowej „Geografii szczęścia”, odwiedza miejsca zawiązane z najbardziej wpływowymi myślicielami w historii, między innymi: Grecję, Japonię, Szwajcarię, Wielką Brytanię i Indie. Podróżując pociągiem, zgłębia myśli najwybitniejszych filozofów i próbuje w nich znaleźć odpowiedź na kluczowe egzystencjalne pytania.

„Ekspresem z Sokratesem” to także zbiór praktycznych duchowych lekcji, które mogą stanowić dla nas ukojenie w dzisiejszych niespokojnych czasach.

Ferrari. Człowiek i maszyna

Ferrari - Człowiek i maszynamat. pr.Ferrari - Człowiek i maszyna

„Ferrari. Człowiek i maszyna”
Brock Yates
Przekład: Michał Kubiak
Wydawnictwo SQN
ISBN: 9788382107272
Liczba stron: 656
Data premiery: 10.01.2024

Ferrari to samochód marzeń. To synonim luksusu. To czerwień. To wyścigi. Ale za tą marką stoi oczywiście człowiek, który przez prawie 70 lat dominował w imperium motorsportu, które zdefiniowało świat szybkich samochodów. Enzo Ferrari.

Enzo Ferrari, obok papieża, był najbardziej szanowanym człowiekiem we Włoszech. Ale czy był łagodnym padrone przedstawianym przez uwielbiającą go światową prasę, czy też bezwzględnym despotą, który doprowadzał swoich pracowników na skraj szaleństwa? Dlaczego zrezygnował z kariery kierowcy wyścigowego? Jak wyglądało jego spotkanie z Mussolinim? Z jakich powodów krytykował go Watykan? Jak wpłynęła na niego śmierć syna? Odpowiedzi na te pytania czytelnicy znajdą w biografii napisanej przez Brocka Yatesa. Niektórzy przeżyją szok.

Kobieta, która widziała zombie. Kiedy zmysły stają się twoim wrogiem

Kobieta, która widziała zombiemat. pr.Kobieta, która widziała zombie

„Kobieta, która widziała zombie.
Kiedy zmysły stają się twoim wrogiem”
Tytuł oryginalny: The Man Who Tasted Words
Guy Leschziner
Przekład: Marcin Sieduszewski
Wydawnictwo Znak
ISBN: 9788324096046
EAN: 9788324096046
Liczba stron: 398
Data premiery: 20.01.2024

Co się wydarzy, gdy nasze zmysły nas zwodzą? Mogłoby się okazać, że kawa ma przykry zapach, piosenka to sekwencja kolorów, a dotyk materiału niemal pali skórę. Do czego zdolne są dzieci, które nie czują bólu? Jak nie oszaleć, kiedy słyszy się nawet ruch gałek ocznych? Z takimi problemami do doktora Guya Leschzinera zgłaszają się ludzie z całego świata.

Uznany neurolog pokazuje - przez pryzmat niecodziennych, nierzadko tajemniczych chorób swoich pacjentów - jak działają zmysły i co się dzieje, kiedy ich praca zostaje zaburzona. Udowadnia, jak bardzo nasze odbieranie rzeczywistości jest uzależnione od poprawnej pracy mózgu.

Kontratak. Gniewni trzydziestoletni

Kontratak - Gniewni trzydziestoletnimat. pr.Kontratak - Gniewni trzydziestoletni

„Kontratak. Gniewni trzydziestoletni”
Tytuł oryginalny: 서른의 반격
Won-Pyung Sohn
Przekład: Edyta Matejko-Paszkowska
Wydawnictwo Mova
ISBN: 978-83-8321-774-1
EAN: 9788383217741
Liczba stron: 280
Data premiery: 2024


Druga powieść autorki „Almonda”, książki przetłumaczonej na dwadzieścia języków, która w samej Korei Południowej sprzedała się w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy. Książka wyróżniona prestiżową południowokoreańską Literacką Nagrodą Jeju 4.3 oraz nagrodą japońskich księgarzy Japan Bookstore Awards i jednocześnie pozycja polecana przez Bibliotekę Narodową Korei Południowej.

To historia o poczuciu straty i obawach nieobcych młodym Koreańczykom, którzy chcą stać się pełnoprawnymi dorosłymi. Główną bohaterką jest Ji-hye (rocznik: 1988) pracująca jako stażystka w seulskiej korporacji. Niczym się nie wyróżnia w tłumie podobnych do niej ludzi, tak jak inne osoby należy do „pokolenia 880 000 wonów”, które nawet po ukończeniu studiów musi pracować na czarno, żyjąc w lęku przed niepewną przyszłością. Z marazmu wyrywa ją pojawienie się w firmie nowego stażysty Gyu-oka, z którym zawiązuje firmową działalność konspiracyjną. Wspólnie dokonują drobnych, banalnych aktów oporu. Mają plan, jak anonimowo i prawie bezboleśnie podokuczać tym, którym zazwyczaj wszystko uchodzi na sucho. I chociaż ich żarty nie wpływają znacząco na społeczeństwo, to stanowią angażujący czas i energię manifest młodych trzydziestoletnich, dostrzegających absurdalność struktur społecznych i buntujących się przeciwko wyzyskowi i instytucjonalnej władzy.

Won-pyung Sohn to pochodząca z Seulu południowokoreańska pisarka i reżyserka filmowa, która studiowała filozofię i socjologię na Uniwersytecie Sogang oraz reżyserię w Koreańskiej Akademii Sztuk Filmowych.

Od Gutenberga do Zuckerberga. Wstęp do humanistyki cyfrowej

Od Gutengerga do Zuckerbergamat. pr.Od Gutengerga do Zuckerberga

„Od Gutenberga do Zuckerberga.
Wstęp do humanistyki cyfrowej”
Adam Pawłowski
Wydawnictwo Universitas
ISBN: 9788324238835
EAN: 9788324238835
Liczba stron: 408
Data premiery: 30.01.2024

To pierwsze tego rodzaju kompendium w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Celem tej książki jest przede wszystkim ukazanie istoty humanistyki cyfrowej, jej specyfiki i cech, które łączą badaczy reprezentujących często odległe domeny – antropologię kultury, historię, informatykę stosowaną, kartografię cyfrową, lingwistykę, nauki o mediach, nauki o sztuce – w kontekście dobiegającej kresu epoki gutenbergowskiej.

Monografia jest skierowana do szerokiego grona odbiorców akademickich – przede wszystkim studentów, lecz także wykładowców – oraz czytelników zainteresowanych światem cyfrowym.

Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej

Odwrócona piramidamat. pr.Odwrócona piramida

„Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej”
Tytuł oryginalny: Inverting the Pyramid. The History
of Football Tactics
Jonathan Wilson
Przekład: Andrzej Gomołysek
Wydawnictwo Sine Qua Non
Wydanie 2, 2024
ISBN: 9788383302836
EAN: 9788383302836
Liczba stron: 608
Data premiery: 2024

Jaki system gry w piłce nożnej jest najlepszy? Liczy się przede wszystkim technika, siła fizyczna, piękny styl czy zwycięstwo za wszelką cenę? Dyskusje na ten temat trwają od momentu, gdy futbol z rozrywki dla studentów w XIX-wiecznej Anglii zmienił się w grę, która zawładnęła wyobraźnią milionów ludzi. Jak twierdzi wydawca – nikt nie opisał ewolucji futbolu na przestrzeni dekad lepiej niż Jonathan Wilson w „Odwróconej piramidzie”, i dlatego przygotowano najnowsze, zaktualizowane wydanie tej książki, nazywanej często piłkarską biblią.

Autor opisuje m.in. jak pod wpływem zaciętej rywalizacji w Premier League zmieniało się podejście do futbolu Pepa Guardioli i Jürgena Kloppa, dwóch genialnych strategów, którzy wymyślili tiki-takę i gegenpressing, rozważa piłkarskie strategie, taktyki i to czy czeka nas kolejna futbolowa rewolucja. To książka, którą powinien przeczytać każdy trener, piłkarz czy kibic. „Odwrócona piramida” jest historią ewolucji zachodzącej bezustannie w taktyce od zarania futbolu po współczesność, a zarazem opowieścią o starciach niezwykłych piłkarskich umysłów, które sprawiły, że bezwładna kopanina na trawie zmieniła się w wyrafinowaną batalię koncepcji i idei.

Osiem lekcji o nieskończoności. Matematyczna przygoda

Osiem lekcji o nieskończonościmat. pr.Osiem lekcji o nieskończoności

„Osiem lekcji o nieskończoności. Matematyczna przygoda”
Haim Shapira
Wydawnictwo Prószyński Media
EAN: 9788383521695
Liczba stron: 248
Data premiery: 18.01.2024

Zabawne, przystępnie i wciągająco napisane wprowadzenie do zagadnień związanych z jednym z najważniejszych i najbardziej tajemniczych pojęć w całej matematyce, jakim jest pojęcie nieskończoności.

W tej podróży przewodnikiem jest znany matematyk i autor bestsellerów, Haim Shapira. Shapira napisał rozprawę doktorską poświęconą teorii gier oraz zdobył drugi stopień doktorski za badania pojęcia nieskończoności, obecnie wykłada matematykę, psychologię, filozofię i literaturę. To właśnie on przybliżać będzie pojęcie, które kłóci się ze zdrowym rozsądkiem i od wieków intryguje genialnych myślicieli. Po drodze spotkamy wielu liderów naukowej myśli: Pitagorasa, Zenona i Euklidesa, Al-Chuwarizmiego, Sophie Germain, Sofję Kowalewską i Emmy Noether, Georga Cantora i Bertranda Russella, a także Srinivasę Ramanujana. Poznamy też intrygujące paradoksy: paradoksy Zenona, nieskończony hotel Hilberta, paradoks Rossa-Littlewooda, paradoks Galileusza.

Szkoła retoryki Jak przekonująco przemawiać, dyskutować i pisać

Szkoła retorykimat. pr.Szkoła retoryki

„Szkoła retoryki Jak przekonująco przemawiać, dyskutować i pisać”
Przemysław Kutnyj
Wydawnictwo one press
ISBN: 9788328900158
EAN: 9788328900158
Liczba stron: 288
Data premiery: 19.01.2024

Rola retoryki - sztuki budowania artystycznej czy perswazyjnej wypowiedzi, w starożytności uważanej za jeden z filarów kultury - w naszych czasach wcale nie zmalała. Przeciwnie, zdolność do precyzyjnego i efektywnego wyrażania swoich myśli w rozmowach, sztuka słuchania i kreowania odpowiadającej naszym intencjom korespondencji mogą zdecydować (i często decydują) o przewadze osoby sprawnie posługującej się słowem, nad innymi, którym komunikacja przychodzi trudniej. Na szczęście sztuki retoryki można się nauczyć, poznając jej zasady i trenując je w praktyce.

Wizje. Czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku

Wizjemat. pr.Wizje

„Wizje. Czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku”
Tytuł oryginalny: Visions. How Science Will Revolutionize
the 21 st Century
Michio Kaku
Przekład: Karol Pesz
Wydawnictwo Prószyński Media
Wydanie 2, 2024
ISBN: 9788383521985
EAN: 9788383521985
Liczba stron: 544
Data premiery: 2024

Fizyk teoretyk, który przyczynił się do rozwoju teorii strun, snuje wizje co do przyszłości nauki, wspomagając swoją wyobraźnię rozmowami z blisko 150 znanymi uczonymi, nierzadko laureatami Nagrody Nobla. Razem stawiają rozmaite pytania. Jakie odkrycia w genetyce, kosmologii, badaniach nad sztuczną inteligencją przyniesie XXI wiek? Czy uda nam się rozpocząć podróże w czasie, dotrzeć do gwiazd i spotkać inne cywilizacje w kosmosie? Dokąd zmierza współczesna nauka?

Michio Kaku jest profesorem fizyki teoretycznej na City University w Nowym Jorku i jednym z twórców strunowej teorii pola. Wydał kilka książek, a jego bestseller „Hiperprzestrzeń” został uznany za najlepszą książkę popularnonaukową roku przez „New York Timesa” i „Washington Post”.


Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych