Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Opinie

Maksymalna liczba znajomych

Nawet w dobie mediów społecznościowych utrzymujemy najwyżej po 150 rzeczywistych relacji międzyludzkich.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Ludzie są niezmiernie społecznymi stworzeniami. Antropolodzy utrzymują, że ta hiperspołeczna natura pomogła nam stać się w wyjątkowym stopniu dominującym gatunkiem. Media społecznościowe umożliwiają dziś znacznemu procentowi ludzi łatwe komunikowanie się z osobami żyjącymi w dowolnej części świata (duży wykres). Żadne inne zwierzę nie jest zdolne do czegoś podobnego.

Wzrost użycia internetuGrafika Jen ChristiansenWzrost użycia internetu

Mimo że miewamy setki znajomych na Facebooku czy tysiące ludzi obserwujących nasze profile na Twitterze, zdaniem naukowców tylko oszukujemy siebie samych – w rzeczywistości bowiem jesteśmy w stanie utrzymywać jedynie po około 150 znaczących relacji międzyludzkich równocześnie.

Badanie dotyczące FacebookaGrafika Jen ChristiansenBadanie dotyczące Facebooka

Kolejne badania potwierdzają, że większość ludzi ma po około pięcioro najbliższych przyjaciół, 15 przyjaciół, 50 koleżanek i kolegów oraz 150 znajomych, łącznie z tymi dalszymi (zielone paski). Psycholog ewolucyjny z University of Oxford Robin Dunbar, który w latach 90. przekonująco pokazał, że liczby naszych relacji są właśnie takie, badał ostatnio kilka tysięcy użytkowników Facebooka, żeby zweryfikować swoje dawne wnioski. Stwierdził, że choć nastąpił gwałtowny rozwój mediów społecznościowych, liczba naszych rzeczywistych znajomych wciąż sięga najwyżej około 150 osób. Dunbar ocenia, że być może rozmiary naszego mózgu i jego chemia uniemożliwiają nam przekroczenie tego progu – podobnie jak czas potrzebny do pielęgnowania 150 znajomości. „Czas przeznaczany na relacje ma znaczenie kluczowe” – dodaje.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 10.2018 (300326) z dnia 01.10.2018; Faktograf; s. 77