Wikipedia
Środowisko

Trzypłciowe zwierzęta

Nicienie też mają wi-fi. W układzie nerwowym
Środowisko

Nicienie też mają wi-fi. W układzie nerwowym

U tych bezkręgowców funkcjonuje równoległy do synaptycznego sposób biochemicznej komunikacji. Czy tak jest również u innych zwierząt?

W kalifornijskim jeziorze Mono znaleziono nicienie, które wykształciły trzy płcie.

Woda jeziora zawiera trzykrotnie więcej soli niż woda morska i ma odczyn pH 10. W takim silnie zasadowym środowisku oczywiście nie każdy organizm czuje się komfortowo. Występują tu głównie bakterie i glony. Poza tym od dawna wiadomo, że miejsce to upodobał sobie jeden gatunek muchy i jeden krewetki. Teraz biolodzy z California Institute of Technology dopisali do tej listy zwierząt łasych na sól z Mono osiem gatunków nicieni.

Do nicieni należą zarówno maleństwa mające poniżej milimetra długości, jak i wielometrowe olbrzymy. Znajdziemy wśród nich pasożyty (jak glista ludzka) i drapieżniki. Co istotne, bezkręgowce te są wyjątkowo odporne na trudne warunki życia. Na przykład jeden z członków tej wszędobylskiej rodziny zamieszkuje skały ziemskie na głębokości ponad 3 km. U wszystkich odkrytych w Mono gatunków nicieni wykształciły się aż trzy płcie. „Mamy tam samca, samicę oraz hermafrodytę, który wygląda jak samica, ale produkuje zarówno komórki jajowe, jak i plemniki” – mówi jeden z naukowców, Paul Sternberg.

Choć o istnieniu trzypłciowych nicieni wiadomo było już wcześniej, po raz pierwszy odkryto siedlisko, w którym cała wielogatunkowa populacja składa się wyłącznie z takich form. „To zadziwiająco odporne i elastyczne zwierzęta, które potrafią się odnaleźć w niemal każdym środowisku. Na przykład w Mono znoszą stężenie arszeniku 500 razy przewyższające dawkę śmiertelną dla człowieka. Dzięki trzeciej płci rozmnażają się łatwiej i liczniej, co zwiększa ich szansę przetrwania, gdy warunki nagle się pogarszają” – wyjaśnia Sternberg. Wyniki badań ukazały się we wrześniu w „Current Biology”.

Wiedza i Życie 11/2019 (1019) z dnia 01.11.2019; Sygnały; s. 14

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną