Wielki Mur Chiński. Wbrew powszechnej opinii konstrukcja nie jest widoczna z kosmosu. Wielki Mur Chiński. Wbrew powszechnej opinii konstrukcja nie jest widoczna z kosmosu. Shutterstock
Środowisko

Ogrodzony świat

Powierzchnię wysp Aran (zachodnie wybrzeże Irlandii) przecinają kamienne murki.Shutterstock Powierzchnię wysp Aran (zachodnie wybrzeże Irlandii) przecinają kamienne murki.
Człowiek od zawsze wytyczał granice i tworzył bariery. Niestety, gdy te przybierają fizyczną postać, wpływają nie tylko na ludzi, ale i na zwierzęta. Historia pokazuje, że konsekwencje ich pojawienia się mogą być katastrofalne.

Wraz z rewolucją przemysłową wpływ człowieka na środowisko znacznie wzrósł. Rozwój przemysłów maszynowego, hutniczego i włókienniczego drastycznie zwiększył zanieczyszczenie powietrza gazami i pyłami, czego skutki obserwujemy i odczuwamy do dziś. Nasz wpływ na naturę nie ogranicza się jedynie do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Dzikie ekosystemy zurbanizowaliśmy i dostosowaliśmy do swoich potrzeb. Człowiek jako gatunek niezwykle ekspansywny podbijał i zagospodarowywał ziemie wedle swego uznania, nie bacząc na dobro żyjących tam stworzeń.

Wiedza i Życie 2/2021 (1034) z dnia 01.02.2021; Ekologia; s. 36
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >