Cupriavidus metallidurans Cupriavidus metallidurans Wikipedia
Środowisko

Złototwórcze bakterie

Dzieje kosmicznego złota
Technologia

Dzieje kosmicznego złota

Złoto od zarania dziejów było obok kamieni szlachetnych najbardziej pożądaną rzeczą na świecie. Symbolizowało bogactwo, władzę, a w skrajnych przypadkach nawet boskość. Przez nie knuto intrygi, mordowano, a nawet wywoływano wojny. Czasy obecne nie zmieniły znaczenia tego cennego kruszcu, czyniąc z niego ważny element światowych giełd i miernik bogactwa skarbu państwa.

Istnieją organizmy, które wydalają z siebie złoto.

W Sekcji Archeo w pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Mowa tu o bakteriach Cupriavidus metallidurans – niezwykłych jednokomórkowcach, które są w stanie przetrwać w warunkach zabójczych dla innych żywych organizmów. W tym przypadku chodzi o miejsca, gdzie występują olbrzymie ilości metali ciężkich. Już w 2009 r. zauważono, że efektem ubocznym przemiany materii tych mikroorganizmów jest wydalanie niewielkich porcji metalicznego złota. Okazuje się, że bakterie te radzą sobie z obecnymi w środowisku silnie toksycznymi związkami złota, redukując je do czystego metalu.

Naukowcy chcieli ustalić, w jaki sposób bronią się one przed trucizną. Udało się wykonać pełne sekwencjonowanie genomu bakterii i zbadać procesy metaboliczne, co pozwoliło na stwierdzenie, że istotną funkcję pełni tu inny toksyczny metal – miedź. Bakterie mają w komórce enzym usuwający miedź na zewnątrz, ale jednoczesna obecność złota powoduje, że ulega on częściowej dezaktywacji. I wtedy uruchamiany jest drugi enzym, dzięki któremu złoto ulega redukcji i wydaleniu z komórki, co umożliwia ponowną aktywację pierwszego z enzymów. W ten sprytny sposób bakterie pozbywają się obu niebezpiecznych metali.

Wyniki badań (2018) są istotne dla zrozumienia biogeochemicznego cyklu złota, ale naukowcy myślą też o tym, że mogą one w przyszłości posłużyć do ulepszenia procesów rafinacji tego metalu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze odkrycia naukowe. Jeśli korzystasz z dostarczanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 4/2018 (1000) z dnia 01.04.2018; Sygnały; s. 13