Do tej pory samce Porichthys notatus słynęły głównie z wydawania donośnych dźwięków przypominających rechotanie żab. Do tej pory samce Porichthys notatus słynęły głównie z wydawania donośnych dźwięków przypominających rechotanie żab. Indigo
Środowisko

Która ryba produkuje antybiotyk

Ryby wydzielają antybakteryjny płyn chroniący ikrę.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Należący do rodziny batrachowatych Porichthys notatus zamieszkuje głębokie wody wschodniego Pacyfiku. Prowadzi nocny tryb życia, a w dzień odpoczywa, zakopany w piasku. Co ciekawe, ryba może pochwalić się zdolnością do zielonej bioluminescencji i wydawania nietypowych odgłosów takich jak pomruki czy chrząknięcia, osiągające częstotliwości bliskie 100 Hz.

To jednak nie wszystkie zadziwiające zachowania tego gatunku. Otóż na czas tarła ryby wędrują w okolice wybrzeża – w strefie pływów samce budują gniazdo, w którym samica złoży jaja. Jednak w tamtejszych wodach roi się od drobnoustrojów, które mogłyby je zakazić, uniemożliwiając dalszy rozwój. Tu z pomocą przychodzą tzw. narządy pomocnicze, w które zaopatrzone są jądra samców.

Do tej pory uważano, że ich główną funkcją jest produkcja związków odżywiających plemniki, dzięki czemu komórki te szybciej przemieszczają się w wodzie. Teraz okazało się, że płyn wydzielany przez nietypowe organy zapobiega rozwojowi tych gatunków bakterii, które szkodzą zapłodnionej ikrze. Analiza składu chemicznego płynu nie wykazała jednak obecności żadnego ze znanych nauce związków o charakterze antydrobnoustrojowym. Trwają badania mające na celu identyfikację tej tajemniczej substancji, która mogłaby pomóc w walce z postępującą antybiotykoopornością.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 5/2021 (1037) z dnia 28.04.2021; Sygnały; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Rybi antybiotyk"