Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Ile gąbki kosztuje ruch

Najnowsze badania potwierdzają, że gąbki potrafią się poruszać.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Dorosłe osobniki, pozbawione mięśni i wyspecjalizowanych organów ruchu, przytwierdzają się do podłoża i prowadzą osiadły tryb życia. Dlatego przez wiele lat badacze uważali, że te prymitywne zwierzęta nie wykazują zdolności do ruchu (poza subtelnymi skurczami ciała, do których dochodzi w efekcie reakcji na bodźce zewnętrzne). Teorię tę obaliły obserwacje osobników zamieszkujących głębokie wody Morza Arktycznego. Grupa badaczy przemierzała tamtejsze rejony na pokładzie lodołamacza „Polarstern”, monitorując dno z wykorzystaniem kamer i zdalnie sterowanego podwodnego pojazdu.

Na głębokości 500–1000 m, poza zasięgiem światła słonecznego, znaleziono kolonie gąbek z gatunków Geodia parva, G. hentscheli i Stelletta rhaphidiophora. Za niektórymi osobnikami ciągnęły się tajemnicze jasnobrązowe ślady. Jak wykazały analizy, stworzone są one z igieł (sklerytów). Owe struktury budują szkielet gąbek i w zależności od gatunku składają się z węglanu wapnia bądź tlenku krzemu.

Ślady pozostawione przez gąbki na morskim dnie.AWI OFOBS team PS101Ślady pozostawione przez gąbki na morskim dnie.

Naukowcy uważają, że w trakcie przemieszczania się gąbki wbijają igły w podłoże, a następnie dzięki tej nietypowej kotwicy przesuwają resztę ciała do przodu. W trakcie ruchu kotwica, będąca integralną częścią ciała gąbki, urywa się, pozostawiając nietypowy ślad. Każdy „krok” okupiony jest więc bezpowrotną utratą fragmentu ciała. Gąbki wędrują po morskim dnie prawdopodobnie w poszukiwaniu pokarmu bądź w trosce o potomstwo – pozostawiane przez nie ślady stanowią powierzchnię, na której mogą osiedlić się ich formy młodociane, czyli larwy.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 6/2021 (1038) z dnia 25.05.2021; Sygnały; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosztowny ruch"