Ilustracja Thomas Fuchs
Środowisko

Sprytne śluzowce

Te, wydawałoby się, bardzo prymitywne organizmy całkiem nieźle kombinują.

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


W książce Czarnoksiężnik z Krainy Oz Strach na Wróble pragnął mieć mózg, ale w końcu doszedł do wniosku, że i bez niego ma już wszystkie zdolności, jakich potrzebuje. Podobnie śluzowce – dziwne, galaretowate organizmy, które składają się z pojedynczej komórki z mnóstwem jąder – nie mają mózgów, a jednak działają czasem tak, jak dużo bardziej wyrafinowane stworzenia.

„Nie możemy powiedzieć, że śluzowce mają osobowość, bo bardzo by to wkurzyło ludzi” – mówi Audrey Dussutour, biolog behawioralny na Toulouse University III – Paul Sabatier we Francji. Ale „te gigantyczne komórki wykazują dość złożone zachowania i sposoby podejmowania decyzji”. Dussutour i jej współpracownicy badali, jak trzy szczepy pewnego gatunku śluzowców ustalają kompromis pomiędzy szybkością i precyzją, kiedy próbują znaleźć pożywienie. Po zaprezentowaniu szczepom z Japonii, Australii i USA źródeł pożywienia różnej jakości, badacze obserwowali, które z tych organizmów wybierają, zalewają i konsumują. Japoński szczep atakował najszybciej, wybierając to, co popadło. Australijski zastanawiał się dłużej, wybierał jednak najlepszy pokarm. Amerykański wahał się dłużej niż australijski, ale także wybierał najwartościowsze pożywienie.

Szybki szczep japoński zyskałby najprawdopodobniej przewagę tam, gdzie zasoby są skąpe, a rywalizacja duża, i jakiekolwiek jedzenie jest lepsze niż żadne, napisali badacze w Proceedings of the Royal Society B. (2020), Australijski szczep pasuje do środowisk obfitujących w pożywienie, w których powolne podejmowanie decyzji może zwiększać korzyści. Amerykański przetrwałby najpewniej w obu środowiskach.

Odkrycia te stanowią ekologiczny przyczynek do rosnącej liczby prac na temat zdolności podejmowania decyzji przez najprostsze organizmy, mówi James Marshall, biolog z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, który nie był zaangażowany w badania. „Dłuższe zastanawianie się nad właściwą decyzją może mieć sens w izolacji, ale jeśli rywalizujesz z innymi, szybkość i niekoniecznie dokładność może dawać lepsze rezultaty”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 8.2020 (300348) z dnia 01.08.2020; Skaner; s. 17