Światła dla ptaków
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Działalność człowieka w bezprecedensowym tempie niszczy środowisko naturalne, zatruwając je lub zmieniając jego strukturę. W przypadku niektórych gatunków ptaków zderzenia z liniami energetycznymi podczas nocnych przelotów mają istotny wpływ na spadek liczebności ich populacji. Niedawno naukowcy znaleźli sprytne rozwiązanie, które sprawi, że przewody staną się widoczne dla ptaków, pozostając niewidocznymi dla ludzi.
Zgodnie z normami przemysłowymi i zaleceniami U.S. Fish & Wildlife Service linie energetyczne są wyposażane w plastikowe zawieszki, które zwiększają ich widoczność. Ptaki jednak wciąż giną. Biolodzy donieśli, że tylko w jednym z miesięcy 2009 roku w Rowe Sanctuary w Nebrasce zginęło 300 żurawi kanadyjskich, które w tym miejscu zatrzymują się na odpoczynek podczas wiosennych migracji. „Potrzebujemy przemyślanych rozwiązań, które ochronią nie tylko duże ptaki bardziej zagrożone kolizją z liniami energetycznymi, ale także miliony mniejszych ptaków wędrownych” – wyjaśnia Anne Lacy z International Crane Foundation.
Połowa gatunków ptaków widzi światło ultrafioletowe. Dlatego James Dwyer, biolog z EDM International, firmy konsultingowej branży energetycznej w Fort Collins w Kolorado, zaproponował oświetlanie linii przesyłowych bliskim ultrafioletem. Zespół inżynierów z EDM oraz Dawson Public Power District zaprojektował już odpowiedni system oświetleniowy i zainstalował go na słupach podtrzymujących przewody na obszarze Rowe Sanctuary. Jak donoszą badacze w artykule opublikowanym online w maju tego roku w Ornithological Applications, w ciągu trwającego 38 nocy testu liczba kolizji, którym uległy żurawie, zmalała o 98%.
Richard Loughery, dyrektor działań środowiskowych w Edison Electric Institute, który nie uczestniczył w projekcie, przyznaje, że nowy system oświetlenia ultrafioletowego stanowi ważne narzędzie na obszarach, gdzie zagrożone ptaki gniazdują i szukają pożywienia.
Badacze nie stwierdzili żadnych negatywnych skutków oświetlenia na inne gatunki: nie zaobserwowano wabienia rojów owadów, co przyciągałoby nietoperze i lelki poszukujące pożywienia. Dwyer jest również przekonany, że ptaki nie będą mylić promieniowania ultrafioletowego ze źródeł naziemnych ze światłem naturalnym, na przykład pochodzącym z gwiazd.
„Nie chciałbym, żeby firmy energetyczne zaczęły budować linie wszędzie, gdziekolwiek zechcą, bo jest to nowe narzędzie” – mówi Robert Harm, biolog z U.S. Fish & Wildlife Service, który nie uczestniczył w projekcie. Dodaje jednak, że w przypadku istniejących linii podświetlenie ich ultrafioletem może okazać się rozwiązaniem „rewelacyjnym”.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.