Leśni przyjaciele
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Zapomnijmy o repelentach na owady – w Minnesocie niektóre jelenie zdają się w tej sprawie na nietoperze – zjadające chmary gryzących muchówek. Badacze zaobserwowali tę wcześniej nienotowaną protokooperację pomiędzy jeleniem wirginijskim (Odocoileus virginianus) i nieznanym gatunkiem nietoperzy najpierw dzięki pułapkom fotograficznym, a następne osobiście w Cedar Creek Ecosystem Science Reserve.
„Te wszystkie muchy latające wokół jeleni wydają się przyciągać nietoperze – mówi Meredith Palmer, która w trakcie tych badań była na stażu podoktorskim na University of Minnesota. – Bardziej znane są takie wzajemnie korzystne relacje pomiędzy pasącymi się ssakami a ptakami. Niezwykle rzadko się spotyka, żeby angażowały się w nie dwa gatunki ssaków”.
Muchy końskie i strzyżaki sarnie boleśnie kąsają, a ranki po ukąszeniach mogą ropieć; owady mogą się też przenosić choroby. Nietoperze pozwalają uwolnić się jeleniom od tej plagi w letnie miesiące. Jednocześnie jelenie działają jak przynęty, zapewniając nietoperzom doskonale zaopatrzoną stołówkę. „To zmniejsza czas na zdobywanie pożywienia – mówi Palmer. – Nie muszą latać po całym lesie, szukając owadów”. Badanie zostało opublikowane w marcu w Ethology.
Według Craiga Willisa, profesora biologii na University of Winnipeg w Manitobie, który nie był zaangażowany w badania Palmer, odkrycia te są wskazówką, że być może i my moglibyśmy skorzystać z usług nietoperzy. „Jeśli redukują liczbę owadzich ukąszeń u jeleni, mogłyby to samo robić dla nas” – mówi.
„Badania ekologiczne dotyczą zwykle interakcji drapieżnik-ofiara, a nie współpracy, kiedy jedno zwierzę pomaga drugiemu – zauważa Palmer. – W tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele do odkrycia”.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.