Najbardziej nam się podobają symetryczne perły. Najbardziej nam się podobają symetryczne perły. Shutterstock
Środowisko

Nieprzypadkowe piękno pereł

Opalizujące małże mają własne panele słoneczne
Struktura

Opalizujące małże mają własne panele słoneczne

„Fakt, że nikt nie potrafił wyjaśnić, dlaczego te małże opalizują, naprawdę nie dawał mi spokoju” – mówi Alison Sweeney, biofizyczka z Yale University.

Małż perłopław jest anielsko cierpliwy i matematycznie precyzyjny.

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Perła powstaje, gdy do wnętrza muszli dostanie się ciało obce, np. grudka piasku czy okruch żwiru. Zwierzę broni się przed nim, opakowując je w kolejne warstwy masy perłowej, która składa się z kryształków aragonitu w kształcie płytek zlepionych białkową substancją zwaną konchioliną. Aragonit to minerał węglanu wapnia.

Jak stwierdzili naukowcy z Australian National University, małż wytwarza kolejne cienkie warstewki masy perłowej w taki sposób, aby perła była symetryczna i zbliżona kształtem do kuli. W tym celu znacznie zwiększa grubość kolejnych warstewek, by zamaskować punktowe niedoskonałości, albo nakłada mniejszą ilość masy perłowej tam, gdzie powstało wybrzuszenie. Jedna z takich pereł, wyprodukowana przez Pinctada imbricata u wybrzeży wschodniej Australii, składała się z 2615 warstewek, a jej stworzenie zajęło zwierzęciu 548 dni, co oznacza, że średnio w ciągu doby powstawało pięć cieniutkich powłok o grubości 0,5–1 µm.

„Masa perłowa jest jednym z cudów natury nie tylko ze względu na wspaniałą poświatę i grę barw na jej powierzchni, ale także dlatego, że jest równocześnie bardzo lekka i supermocna. Gdybyśmy umieli produkować taką masę, moglibyśmy ją zastosować np. w panelach słonecznych czy na statkach kosmicznych” – mówią autorzy badań.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 1/2022 (1045) z dnia 01.01.2022; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Sekret najpiękniejszych pereł"