Shutterstock
Środowisko

Na co liczy ryba strzelczyk. I do ilu

Strzelczyki, inaczej określane jako pryskacze, to popularne ryby akwariowe.Shutterstock Strzelczyki, inaczej określane jako pryskacze, to popularne ryby akwariowe.
Ryby nie mają wprawdzie głosu, ale miewają umiejętności matematyczne.

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie zespół naukowców z Università degli Studi di Trento (Włochy) wziął pod lupę zachowanie strzelczyków indyjskich. Ryby te często trzyma się w akwariach, a ich naturalne środowisko to ujścia rzek u wybrzeży Indii, Azji czy Australii. Szczególnie interesujący jest sposób ich polowania. Otóż dzięki specyficznej budowie języka i jamy gębowej wystrzeliwują z pyska wysoki nawet na 1,6 m słup wody, który precyzyjnie uderza w unoszące się nad tonią owady. Ustrzelone tą nietypową bronią ofiary trafiają do wody, a następnie do pyska wygłodniałych strzelczyków.

W ramach prowadzonych badań nauczono ryby pluć wodą w umieszczony nad akwarium dysk, na którym widniała określona liczba kropek (np. 5), za co otrzymywały porcję jedzenia. Po szkoleniu przyszła pora na część eksperymentalną. Nad zbiornikiem umieszczano dwa dyski o różnej liczbie kropek (np. 5 i 3). Okazało się, że strzelczyki zawsze celowały do dysku, który wcześniej nauczyły się rozpoznawać. Uzyskane wyniki sugerują, że ryby w jakiś sposób potrafiły zliczyć kropki i wybrać właściwy dysk w oczekiwaniu na nagrodę.

Wiedza i Życie 2/2022 (1046) z dnia 01.02.2022; Sygnały; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Podwodni matematycy"
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną