Shutterstock
Środowisko

Dzierzbowrony nie dają się szpiegować

Czy ptaki potrafią się zachowywać altruistycznie? Tak, oto dowód: jedne dzierzbowrony pomagały innym w pozbyciu się urządzenia monitorującego ich wędrówki.

Dominique Potvin, australijska ornitolożka, postanowiła przeprowadzić pilotażowy eksperyment z udziałem 5 dzierzbowronów należących do niedużego stada. W tym celu umieściła na grzbiecie każdego ptaka niewielki nadajnik GPS, który miał umożliwić monitorowanie jego aktywności. „Dzierzbowrony to inteligentne ptaki. Chcieliśmy podpatrywać ich zachowania społeczne. Zobaczyć, jak wyglądają wzajemne relacje w grupie” – opowiada Potvin. Ptaki faktycznie potwierdziły swoją wysoką inteligencję, ale w sposób, którego naukowcy się nie spodziewali. „Przechytrzyły nas. Wykazały się równocześnie bystrością i altruizmem. Pomagały innym w usunięciu nadajnika, który najwyraźniej nie przypadł im do gustu” – relacjonuje Potvin.

Australijski dzierzbowron i przymocowywany nadajnik.Shutterstock, Dominique Potvin/University of the Sunshine CoastAustralijski dzierzbowron i przymocowywany nadajnik.

Zaskoczenie badaczy było tym większe, że zaprojektowany przez nich nadajnik, ważący mniej niż 1 g, został przymocowany do uprzęży, której zdjęcie wymagało użycia małego magnesu. W ostateczności można było się posłużyć mocnymi nożyczkami i przeciąć nimi uprząż. Pilotaż miał na celu sprawdzenie miniaturowego gadżetu – jego odporności i skuteczności. Nic z tego nie wyszło. Ptaki znalazły na niego sposób. „Pierwszy dzierzbowron rozstał się z nadajnikiem już po 10 min, ostatni z piątki – po 3 dniach. Pomagały innym członkom grupy za pomocą dziobów, którymi energicznie pracowały przy rozrywaniu uprzęży, a następnie same chętnie przyjmowały taką pomoc” – mówi badaczka. Ten (nieudany?) eksperyment został opisany w czasopiśmie „Australian Field Ornithology”.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Ptaki nie chcą być podsłuchiwane"