Shutterstock
Środowisko

Psy po psach są w żałobie

Po śmierci jednego z psów u drugiego zaobserwowano zmiany behawioralne trwające nawet pół roku.

O znaki smutku po śmierci członka stada obserwowano już wcześniej u innych gatunków zwierząt, w tym u małp człekokształtnych, delfinów, ptaków, słoni, a także psich krewniaków – wilków i dingo. Historie właścicieli potwierdzały, że psy także odczuwają swoistą żałobę po śmierci towarzyszy, jednak dla naukowców dowody te nie były wystarczające z uwagi na dość ograniczony obiektywizm.

Tym razem przeanalizowano wyniki ankiety przeprowadzonej na dość licznej grupie badawczej, którą stanowiło 426 posiadaczy co najmniej dwóch psów. Okazało się, że aż w 86% przypadków po śmierci jednego z psów u drugiego obserwowano zmiany behawioralne trwające nawet pół roku. Należały do nich m.in. wzmożona potrzeba atencji (67%), spadek zainteresowania zabawą (57%) oraz zmniejszona aktywność i ospałość (46%). Odnotowano też przypadki utraty apetytu i nadmierną lękliwość. Co ciekawe, długość relacji nie miała wpływu na nasilenie psiej żałoby. Pogarszało ją natomiast złe samopoczucie samego właściciela.

Jak pomóc pupilowi w żałobie? Najlepiej skonsultować się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii, który będzie mógł wdrożyć ewentualne leczenie farmakologiczne.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Sygnały; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Psia żałoba"