Palmy rosnące na dnie innego leja krasowego, znalezionego również w Chinach, ale w centralnej prowincji Hubei. Palmy rosnące na dnie innego leja krasowego, znalezionego również w Chinach, ale w centralnej prowincji Hubei. Forum
Środowisko

Znaleziono podziemny azyl dla starych ekosystemów

Na południu Chin odkryto olbrzymi lej krasowy, na którego dnie był las. Zdaniem badaczy mogły tam przetrwać nieznane gatunki roślin i zwierząt.

Leje krasowe powstają zwykle w wyniku zapadania się terenu podziurawionego wcześniej przez wodę deszczową i gruntową rozpuszczającą skały wapienne. Tworzy ona pod ziemią jaskinie, tunele, kominy, które stopniowo powiększa i poszerza, aż w końcu krasowe podziemia tracą stabilność.

Ostatnio znaleziony lej – spuszczono się tam na linach – ma głębokość 193 m, jest długi na 300 m i szeroki na ok. 200 m. Mógłby pomieścić trzy Stadiony Narodowe ustawione jeden na drugim. Odkryli go geomorfolodzy i biolodzy z Chińskiej Służby Geologicznej, od pewnego czasu penetrujący obszar Guangxi Zhuang położony przy granicy z Wietnamem. Geomorfolodzy zajmują się poszukiwaniem i badaniem form terenu, natomiast biolodzy rozglądają się za nieznanymi organizmami endemicznymi, które mogły przetrwać w takich krasowych azylach tysiące lat.

W Chinach odkryto nowy lej krasowy. W tutejszym ekosystemie mogą żyć nieznane rośliny i zwierzęta.ForumW Chinach odkryto nowy lej krasowy. W tutejszym ekosystemie mogą żyć nieznane rośliny i zwierzęta.

Dżungla na dnie odkrytego leja składa się z 40-metrowych drzew oraz bardzo gęstej warstwy krzewów o wysokości ok. 2 m. – Mieliśmy wrażenie, że wylądowaliśmy na innej planecie, pierwotnej i pełnej życia. Takie azyle chronią bardzo stare ekosystemy, w które człowiek nigdy nie ingerował, co jest na Ziemi rzadkością – opowiadał kierownik zespołu naukowego, biolog Chen Lixin, w wywiadzie dla agencji prasowej Xinhua. Opracowywanie bogatej dokumentacji przyrodniczej potrwa do końca roku. – Mamy dużo pracy. To już trzydziesty lej znaleziony w tej okolicy w ciągu ostatniej dekady. Ten jest jednak największy – podsumował Lixin.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Sygnały; s. 3
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziura z lasem"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną