Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Shutterstock
Środowisko

W podczerwieni ćmy dają się zidentyfikować

Jak ćmy udowadniają swoją męskość?
Środowisko

Jak ćmy udowadniają swoją męskość?

Na trop nietypowego zjawiska wpadli badacze z North Carolina State University (USA), przyglądając się zwyczajom godowym ciem uznawanych za szkodniki roślin.

W przeciwieństwie do motyli skrzydła ciem raczej nie zachwycają paletą barw – przyjmują głównie odcienie brązu i szarości. Badacze z Lund University (Szwecja) odkryli niedawno, że skromny wygląd to jedynie pozory.

W rzeczywistości nocne motyle mają wiele jasnych pigmentów. Kruczek polega na tym, że zobaczymy je tylko w świetle podczerwonym.

Nocne motyle mają wiele jasnych pigmentówJournal of The Royal Society Interface (2022)Nocne motyle mają wiele jasnych pigmentów

Ćmy, rzecz jasna, widzą w podczerwieni, co umożliwia im znalezienie partnera do rozrodu w ciemnościach i jak się właśnie okazało, ujrzenie jego niewidzialnych w świetle dziennym barw. Skrzydłom kolor nadają wypełnione barwnikiem drobniutkie łuski będące przekształconymi włoskami. W świetle słonecznym wydają się nam brązowe – stanowią więc idealny kamuflaż przed potencjalnym drapieżnikiem. W podczerwieni błyszczą się i przyjmują jasne barwy. W badaniach pod lupę wzięto 82 osobniki przynależne do 26 gatunków, a wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of the Royal Society Interface”. Analiza światła odbitego od skrzydeł pozwala ocenić strukturę łusek, która jest charakterystyczna dla konkretnego gatunku. Dzięki temu zastosowaną technikę – fotoanalizę w podczerwieni – można wykorzystać do ich identyfikacji.

Wiedza i Życie 8/2022 (1052) z dnia 01.08.2022; Sygnały; s. 7

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną