Skały osadowe, takie jak te odsłaniające się w Wielkim Kanionie Kolorado, zawierają zaskakująco dużo azotu. Skały osadowe, takie jak te odsłaniające się w Wielkim Kanionie Kolorado, zawierają zaskakująco dużo azotu. Getty Images
Środowisko

Sekret skał

Lasy sekwojowe rosną na glebach i skałach bogatych w azot, co może wyjaśniać, skąd wzięły się olbrzymie rozmiary tych drzew.Getty Images Lasy sekwojowe rosną na glebach i skałach bogatych w azot, co może wyjaśniać, skąd wzięły się olbrzymie rozmiary tych drzew.
Pod naszymi stopami skrywa się nieznany dotąd rezerwuar azotu

Wśród ekspertów dominowała do tej pory opinia, że cały azot znajdujący się w glebie pochodzi bezpośrednio z atmosfery, przyniesiony dzięki mikroorganizmom lub wodzie deszczowej. Tymczasem wygląda na to, że naukowcy przegapili jeszcze jedno ważne źródło tego pierwiastka potrzebnego roślinom do wzrostu: zdaniem autorów badań opublikowanych w kwietniu w Science, nawet jedna czwarta azotu znajdującego się w glebie i roślinach może pochodzić ze skalnego podłoża.

Jeśli nie liczyć kilku rozproszonych badań, „środowisko naukowe nigdy nie przyjrzało się dokładnie skalnemu rezerwuarowi azotu” – mówi główny autor pracy Benjamin Z.

Świat Nauki 8.2018 (300324) z dnia 01.08.2018; Skaner; s. 8
Reklama