Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Sophie Rouys
Środowisko

Ptaki jak ludzie

Naukowcy zaobserwowali wyjątkowe relacje socjalne u ptaków kagu – nielotów z Nowej Kaledonii.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Kagu Rhynochetos jubatus żyją na wolności do 30 lat, są terytorialne i przez całe życie pozostają w trwałych związkach rodzinnych. Rodziny, składające się z jednej samicy i jednego–trzech spokrewnionych samców (braci) oraz ich potomstwa, zajmują terytoria od 5 do 40 ha. Takie – poliandryczne – rodziny kagu są tworzone przez braci osiedlających się na obrzeżach terytorium rodziców i kojarzących się z imigrującymi samicami. Wędrujące samice wybierają nie tylko rodziny, w których chcą się osiedlić, ale także samce dominujące w rodzinie – ojcem większości młodych w rodzinie jest jeden samiec. Sąsiednie rodziny tworzą klany spokrewnione w linii męskiej. Tego rodzaju struktura klanowa oraz fakultatywna, ale zawsze braterska poliandria znana jest tylko z ludzkich społeczeństw zamieszkujących między innymi Tybet.

Kagu (Rhynochetos jubatus) mogą na wolności dożywać nawet 30 lat.ShutterstockKagu (Rhynochetos jubatus) mogą na wolności dożywać nawet 30 lat.

Niektóre aspekty relacji socjalnych kagu także bardziej przypominają ludzkie niż ptasie. Dorosłe samce, które od wielu lat zajmują własne terytoria i rozmnażają się, utrzymują relacje socjalne z rodzicami. Odwiedzają rodziców w ich terytoriach, a niekiedy spędzają razem z nimi noc, śpiąc w tym samym miejscu. Co ciekawe, podobne wizyty składają także samice swoim teściom.

Kagu są również wyjątkowe pod innymi względami. Żyją i rozmnażają się w środowisku o bardzo dużej – w przypadku kilku pierwiastków największej na świecie – zawartości metali ciężkich. Co ciekawe, nie są to tereny poprzemysłowe, tylko tropikalny las deszczowy rosnący na ubogich, ultrazasadowych glebach bogatych w ciężkie pierwiastki. Wydaje się, że kagu zostały wyparte z lepszych środowisk przez ludzi. Presja ze strony myśliwych doprowadziła prawdopodobnie też do redukcji masy ciała. Analizy kopalnych szczątków kagu sprzed około 1800 lat pokazują, że ptaki te były wtedy o 40% cięższe (około 900 g vs 1300 g).

Kagu żyją i rozmnażają się w środowisku o bardzo dużej zawartości metali ciężkich.ShutterstockKagu żyją i rozmnażają się w środowisku o bardzo dużej zawartości metali ciężkich.

Pracownia Ekologii Behawioralnej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN prowadzi badania na Nowej Kaledonii od 17 lat. Program zaowocował serią publikacji dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii kagu. Najnowsze wyniki publikujemy w majowym numerze „Current Biology” (2018), a omówienie artykułu zamieścił tygodnik „Nature”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 6.2018 (300322) z dnia 01.06.2018; Skaner; s. 15