Rybi Behemot
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Naukowcy od dawna uważali, że samogłów Mola mola to największa ryba kostnoszkieletowa, czyli mająca szkielet zbudowany z kości, a nie z chrząstek. Okazuje się, że nie mieli racji. Zespół badaczy opublikował w styczniu (2018) raport na łamach Ichtyological Research, z którego wynika, że największą rybą jest samogłów Mola alexandrini, którego osobniki mylnie identyfikowano wcześniej jako M. mola.
Etsuro Sawai, biolog z Hiroshima University w Japonii, stanął na czele zespołu, który ponownie przebadał setki okazów samogłowów i dane naukowe z całego świata. Samogłów Mola alexandrini, rozpoznawalny dzięki małym wzgórkom na głowie i dolnej szczęce, może osiągać trzy metry długości i ważyć ponad 2300 kg.
Badania sugerują, że „podobnych przykładów niewłaściwej identyfikacji gatunków zwierząt może być znacznie więcej” (zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że samogłowy są dosyć duże i trudno je przegapić), twierdzi Byrappa Venkatesh, genetyk z Institute of Molecular and Cell Biology w Singapurze, który nie brał udziału w najnowszych badaniach.
Współautorka Marianne Nyegaard, ichtiolożka z australijskiego Murdoch University, mówi, że tego typu doprecyzowanie jest w biologii niezbędne i „ważne dla zrozumienia, na przykład, ekologicznych konsekwencji zmian klimatu”. Zmiany temperatury mogą prowadzić do przesuwania znanych zasięgów różnych gatunków, których wcześniej poprawnie nie rozróżniano.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.