Wyjątkowy odgłos tsunami
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Obecny system identyfikowania fal tsunami opiera się na bojach oceanicznych. Dane sejsmiczne mogą dostarczyć informacji o podmorskim trzęsieniu ziemi, natomiast unoszące się na wodzie w strategicznych miejscach sensory o tym, czy wstrząs dał początek potencjalnie zabójczej fali. Mimo to ostrzeżenia są zazwyczaj ogłaszane dopiero na kilka minut przed nadejściem tsunami, jeśli w ogóle. Szukając sposobu wydłużenia tego czasu, naukowcy zaczęli bliżej przyglądać się falom dźwiękowym towarzyszącym trzęsieniom. Fale te mogą wędrować w wodzie z prędkością 1500 m/s – czyli ponad 10 razy szybciej niż tsunami.
Jednym z tych naukowców jest Usama Kadri, matematyk i inżynier z Cardiff University, pracujący też na MIT. Przedmiotem jego zainteresowania są „akustyczne fale grawitacyjne” (acoustic gravity waves), wytwarzane przez trzęsienia dające początek tsunami. Te podwodne fale dźwiękowe mają tak niską częstotliwość, że siła grawitacji potrafi zmodyfikować ich długość i prędkość, powodując nagłą zmianę ciśnienia. W teorii te wyjątkowe właściwości wspomnianych fal dźwiękowych mogłyby ułatwić ich wyodrębnienie z oceanicznego szumu.
„Bez teorii akustycznych fal grawitacyjnych możemy powiedzieć, że doszło do trzęsienia, ale nie będziemy wiedzieli, że w ślad za nim narodziło się też tsunami” – mówi Kadri.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.