Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Ilustracje Thomas Fuchs
Środowisko

Niesamowite wyczucie czasu

Niektóre ssaki morskie potrafią porównywać odcinki czasu i wychwytywać milisekundowe różnice.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Wiele zwierząt żyje według ustalonego rozkładu dnia albo cykli zmieniających się pór roku, ale czy potrafią odróżnić, powiedzmy, trzy sekundy od 13? Wiemy, że niektóre, m.in. trzmiele, gołębie, koty, dość precyzyjnie oceniają upływ czasu. Po latach pracy z fokami hodowanymi w Marine Science Center niemieckiego Universität Rostock, biolożka Frederike D. Hanke zaczęła podejrzewać, że te ssaki też mają taką zdolność.

Wraz z zespołem, Hanke sprawdziła swoje przeczucie z pomocą przebywającego w jej ośrodku 11-letniego samca foki pospolitej o imieniu Luca. Na czarnym ekranie komputera naukowcy pokazywali białe koło w ciągu od trzech do 30 s, a następnie po przerwie, pokazywali je ponownie. Luca został nauczony naciskać jeden przycisk, jeśli uważał, że drugi pokaz był krótszy, i drugi, jeśli uznał, że były tej samej długości. Kiedy odpowiedział dobrze, dostawał w nagrodę pysznego śledzia.

Badacze odkryli, że potrafił zauważyć różnicę 420 ms. Innymi słowy, potrafił odróżnić pokaz trzysekundowy od takiego, który trwał 3,42 s. Jego precyzja spadała jednak w miarę wydłużania się czasu pokazów. Wyniki badań opublikowano niedawno (2017) na łamach „Animal Cognition” i jest to pierwszy raz, gdy umiejętność mierzenia czasu została wykazana u przedstawiciela płetwonogich.

Według Hanke, zdolność ta mogła wyewoluować u fok, ponieważ pomaga im podejmować w ułamku sekundy decyzje podczas ścigania ryb lub rozpoznawać dźwięki wydawane z różną częstością przez inne foki. Biolożka rozszerza teraz swoje badania zarówno na inne gatunki fok, jak i na bodźce akustyczne.

Peter Cook, psycholog z New College of Florida w USA, który bada procesy kognitywne u fok, ale nie brał udziału w badaniach Hanke, był pod największym wrażeniem łatwości, z jaką Luca opanował zasady testu. W tego typu doświadczeniach psychofizycznych zdarza się powszechnie, że zwierzęta potrzebują długich ćwiczeń, ale Luca nauczył się zadania w ciągu dwóch sesji treningowych. „To bardzo silnie sugeruje – twierdzi Cook – że mamy do czynienia z bardzo podstawowym i dobrze nastrojonym zmysłem”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 2.2017 (300306) z dnia 01.02.2017; Skaner; s. 11