Wołek długonosy (Rhinotia hemistictus) Wołek długonosy (Rhinotia hemistictus) Bugboy52.40 / Wikipedia
Środowisko

Owady miały ważny powód, żeby zrezygnować z życia w oceanach

Zdradzają go uczeni z Tokyo Metropolitan University: chodzi o enzym utwardzający pancerz.

Owady są jednymi z najliczniejszych taksonów żyjących na Ziemi. Opanowały niemal wszystkie nisze, szerokości geograficzne i kontynenty. A jednak w morzach i oceanach żyje ich bardzo niewiele. Jest to o tyle nietypowe, że ich przodkowie – stawonogi, które dały początek kladowi Pancrustacea (skorupiakom oraz owadom i innym sześcionogom), żyły właśnie w środowisku wodnym. Opuściły je 480 mln lat temu i w zasadzie do niego nie wróciły. Tymczasem ich „kuzyni” – skorupiaki – radzą sobie świetnie zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Zespół uczonych z Tokyo Metropolitan University opublikował wyniki badań, które mogą wyjaśnić tę zagadkę. Wszystkie gatunki należące do Pancrustacea – rozumują autorzy pracy – posiadają egzoszkielet. Jednak ten, który występuje u skorupiaków jest raczej ciężki i toporny. Pancerz owadów ma inne właściwości – jest relatywnie lekki, co wielu przedstawicielom tej gromady umożliwiło lot, ułatwiło wspinanie się po cienkich gałęziach itp.

Inne, niż u skorupiaków, właściwości egzoszkieletu owadów wynikają z odmiennych rozwiązań technologicznych. Sześcionogi, które opuściły morza, zyskały nowy gen kodujący enzym oksydazę wielomiedziową-2 (w skrócie MCO2). Odgrywa ona ważną rolę w utwardzaniu pancerza z wykorzystaniem tlenu. Dla zwierząt, które żyją na lądzie i atmosferycznego tlenu mają pod dostatkiem to bardzo wygodne rozwiązanie, ale dla tych, które wybrały środowisko morskie – niezbyt trafiony „pomysł”. Wodne stawonogi stosują inną strategię: jeśli potrzebują wytrzymalszego pancerza, to po prostu go zagęszczają, wbudowując w niego związki wapnia. Życie w oceanie nie wymaga takiej lekkości egzoszkieletu, jak to na lądzie, dlatego rozwiązanie dobrze się sprawdza.

Autorzy pracy uważają, że związek pomiędzy MCO2 a ewolucją owadów jest tak istotny, że to właśnie on powinien być traktowany, jako element definiujący cały klad.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy



Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną