Pszczoła miodna. Pszczoła miodna. Shutterstock
Środowisko

Energia elektryczna nie służy pszczołom

Badacze z Universidad de Talca (Chile) postanowili sprawdzić, co dzieje się z owadami przebywającymi w pobliżu stalowych wież o wysokości 20 m, służących do podtrzymywania napowietrznych linii wysokiego napięcia.

Już wcześniejsze badania wykazały, że linie energetyczne negatywnie wpływają na żyjące w ich okolicach pszczoły. U owadów obserwowano m.in. rozdrażnienie, spadek masy ciała, zwiększone zużywanie zapasów w trakcie zimy, a nawet kłopoty z nawigacją i powrotem do ula. Tym razem zespół badaczy z Universidad de Talca (Chile) postanowił sprawdzić, co dzieje się wokół stalowych wież o wysokości 20 m, służących do podtrzymywania napowietrznych linii wysokiego napięcia. Jak ustalono, wieże wyłączone z esploatacji generowały niewielkie pole elektromagnetyczne, o wartości indukcji ok. 1,5 µT tuż przy konstrukcji. Pole elektromagnetyczne wokół używanych wież było o wiele wyższe (maksimum ok. 10 µT) i spadało wraz z odległością od słupa. Eksperyment polegał na odłowieniu pszczół w różnych odległościach od wież i sprawdzeniu, jak pole elektromagnetyczne wpływa na poziom produkcji związanego ze stresem białka HSP70. Okazało się, że białka te powstawały tylko u owadów przebywających w pobliżu wież przesyłających prąd.

W kolejnym etapie zbadano w laboratorium wpływ pola elektromagnetycznego (naśladowano wartości rejestrowane wokół wież w terenie) na pszczoły żyjące z dala od sieci przesyłowych, a mianowicie na poziom ekspresji 14 genów związanych ze stresem, nawigacją i układem odpornościowym. Okazało się, że pole to zmieniło wzorzec ekspresji 12 z nich.

Sprawdzano też, jak wydajnie produkują nasiona rośliny w okolicy słupów, do czego oczywiście potrzebne są odwiedziny pszczół. Stwierdzono, że owady te zdecydowanie rzadziej odwiedzały kwiaty znajdujące się tuż przy wieżach aktywnie przesyłających prąd. Konstrukcje te nie tylko wpływają zatem na zachowanie samych owadów, ale odciskają piętno na lokalnej florze. Pamiętajmy – jeśli pszczoły nie zapylą kwiatów, rośliny nie będą miały szansy na wydanie nasion.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Wiedza i Życie 7/2023 (1063) z dnia 01.07.2023; Sygnały; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Prąd i pszczoły"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną