Omułek jadalny. Barwa muszli zależy od wieku osobnika i warunków środowiska. Omułek jadalny. Barwa muszli zależy od wieku osobnika i warunków środowiska. Shutterstock
Środowisko

Zanieczyszczenie mórz? Pomóc mogą omułki jadalne

W wodzie morskiej unoszą się miliardy maleńkich cząstek plastiku, które zatykają rybom jelita, uszkadzają tkanki organizmów morskich i powodują spadek liczebności całych ich populacji. Dlatego naukowcy zastanawiają się, jak usunąć takie zanieczyszczenia.

Ostatnio okazało się, że może się tu przydać omułek jadalny. Ten powszechny w morzach półkuli północnej małż (oprócz strefy arktycznej) jest w zasadzie niewrażliwy na mikroplastik, a gdy pochłonie go wraz z pożywieniem, produkuje odchody ze sztucznymi drobinami. Resztki te zawsze opadają na dno, niezależnie od procentowej zawartości plastiku.

Doświadczenia z małżami przeprowadzono najpierw w laboratorium, a potem w terenie – kosze z 300 omułkami (łącznie ważyły 5 kg) ustawiono w wodach mariny, gdzie wpływały m.in. zawartość kanałów burzowych i zanieczyszczenia ze statków. Pod koszami znajdował się pojemnik wychwytujący odchody. Okazało się, że w warunkach laboratoryjnych 1 kg małży odfiltrowywał 40 tys. cząsteczek mikroplastiku na godzinę. Z kolei w terenie 5 kg omułków łącznie wyłapywało ok. 240 cząstek mikroplastiku dziennie. Omułki skuteczne są wtedy, gdy następuje wokół nich stały przepływ wody i gdy w otoczeniu jest duże stężenie mikroplastiku. Sprawdziłyby się raczej w ujściach rzek. Ich zdolności biooczyszczania zależą też od kondycji populacji, stopnia zasolenia wody i dostępu do pożywienia.

Praca na ten temat ukazała się w „Journal of Hazardous Materials”.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Wiedza i Życie 7/2023 (1063) z dnia 01.07.2023; Sygnały; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Żywe biofiltry"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną