Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Kraje rozwinięte niszczą lasy. Tyle że nie swoje

Zachód chroni swój drzewostan, ale wiele surowców importuje z tropików. To odbija się bardzo negatywnie na tamtejszych ekosystemach.

Do fragmentacji terenów leśnych dochodzi zazwyczaj z powodu rozbudowy dróg, linii kolejowych, infrastruktury przemysłowej oraz rozszerzania się obszarów zabudowy. Jest to główna przyczyna degradacji i utraty ekosystemów – podają autorzy pracy opublikowanej właśnie w „Nature Communications”. Kiedy siedlisko zostaje podzielone na mniejsze płaty, wzrasta ryzyko spadku bioróżnorodności i wymierania gatunków. Obecnie proces ten bardzo szybko postępuje w lasach południowej Amazonii, południowo-wschodniej Azji czy w Kotlinie Konga – wykazali uczeni w swojej analizie.

Praca badaczy doprowadziła również do optymistycznych wniosków. Okazało się, że na są tereny leśne, na których fragmentacja zwalnia. Spadek tempa szatkowania krajobrazu leśnego odnosi się do okresu od 2000 do 2020 r. (z tego czasu zebrano bowiem dane) i dotyczy łącznie ok. 75% powierzchni ziemskich lasów. Autorzy pracy zwracają jednak uwagę na to, że dotyczy to przede wszystkim rejonów rozwiniętych ekonomicznie (Stanów Zjednoczonych, Europy, Chin Południowych). Na tych terenach ludzie nawykli do życia w dużym zagęszczeniu i coraz rzadziej szatkują krajobraz leśny.

Sięgnij do źródeł:

Badania ukazały się w czasopiśmie: „Nature Communications”

Tropiki są zaś pośrednio eksploatowane właśnie przez mieszkańców krajów rozwiniętych. To właśnie stamtąd pochodzi bowiem wiele surowców importowanych do państw Zachodu. Presja nakładana na tropikalne lasy – uważają uczeni – jest ogromna. Dlatego konieczne jest zintensyfikowanie starań zmierzających do ochrony tych ekosystemów.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną